Ćwiczenia dla seniorów w domu spokojnej starości. Poranne ćwiczenia dla osób starszych powinny być obowiązkowe. To nie będzie bolało w żadnym wieku. Ćwiczenia to doskonała profilaktyka różnych chorób układu mięśniowo-szkieletowego i układu sercowo-naczyniowego. Codzienna gimnastyka dla seniorów powyżej 60 roku życia zapewni im lepsze zdrowie i przedłuży aktywne życie. W naszym domu seniora regularnie prowadzona jest terapia ruchowa dla osób starszych.

Terapeutyczny trening fizyczny w domu seniora

Terapia ruchowa osób starszych to dyscyplina medycyny wykorzystująca różne ćwiczenia fizyczne w celu rehabilitacji osób chorych i niepełnosprawnych oraz zapobiegania wielu chorobom. Aby profilaktyczne ćwiczenia dla seniorów były bardziej efektywne, specjalista fizjoterapii i rehabilitacji wykorzystuje pedagogiczne środki oddziaływania i rozwija wiarę w siebie osoby starszej.

Istnieje wiele form terapii ruchowej. Są to poranne ćwiczenia, ćwiczenia terapeutyczne, spacery zdrowotne, gry sportowe, terapia zajęciowa itp. W naszym domu seniora większość ćwiczeń wykonywana jest w małych grupach. W starszym wieku szczególnie ważne jest, aby przy pomocy gimnastyki usprawnić pracę układu nerwowego, podjąć walkę z atrofią związaną z wiekiem i osłabieniem mięśni, które nie pracują dobrze w normalnych warunkach. Ważne jest również wspomaganie ruchu krwi i limfy oraz ćwiczenia w celu poprawy oddychania i metabolizmu.

Dlaczego tak ważna jest aktywność fizyczna osób starszych?

Wiadomo, że siedzący tryb życia zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia różnych dolegliwości. Osoba starsza cierpiąca na masę dolegliwości jest często po prostu skazana na siedzący tryb życia. Brak aktywnych ruchów u takich osób jest przyczyną rozwoju wielu niezależnych powikłań, które pogarszają przebieg choroby podstawowej i często dodatkowo prowadzą do kalectwa lub nawet śmierci.

Dość powiedzieć, że odleżyny u obłożnie chorego mogą najpierw doprowadzić do rozwoju narastającej zakrzepicy i posocznicy, a następnie do śmierci. W związku z tym konieczne jest, niezależnie od ciężkości choroby podstawowej, opracowanie zestawu ćwiczeń dla seniorów oraz ich regularne wykonywanie. Takie zajęcia prowadzimy w naszym domu seniora, mamy świadomość, że pozwoli naszym podopiecznym na pełne wykorzystanie ciała przez bardzo długi czas.

Osoby opiekujące się starszymi pacjentami wiedzą, że w zwykłym życiu każdy wykonuje wiele ruchów: wstaje, siada, rozciąga się, ściska ręce, chodzi, pochyla się, odwraca głowę itp. Wszystkie te ruchy są ważne dla normalnego funkcjonowania organizmu. Niektóre grupy mięśni u przewlekle obłożnie chorych można wzmocnić ćwiczeniami izometrycznymi bez zwiększania obciążenia serca i krążenia. Istotą ćwiczeń izometrycznych jest to, że pacjent jest proszony o naprężenie określonego mięśnia, pokonanie oporu i utrzymanie go w tym stanie przez kilka sekund, bez wykonywania jakichkolwiek ruchów w stawach.

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne dla osób starszych

Rehabilitanci z naszego domu opieki wiedzą, że najlepiej ćwiczyć rano, w dobrze wentylowanym miejscu, dlatego dbają o przestrzeganie takich zaleceń. Przed zajęciami podopieczni chodzą po sali, przez co najmniej 5 minut, głęboko oddychając. Ćwiczenia przeplatają się z 2-3 minutowymi przerwami, podczas których można spokojnie spacerować po sali.

Ćwiczenia dla seniorów w domu spokojnej starości

Terapia ruchowa dla naszych podopiecznych jest po prostu niezbędna przy:

  • Chorobach stawu biodrowego
  • Chorobach układu mięśniowo-szkieletowego
  • Chorobach układu sercowo-naczyniowego
  • Chorobach układu oddechowego
  • Po operacjach, urazach, złamaniach, podczas rehabilitacji.

Z naszymi podopiecznymi pracują doświadczeni rehabilitanci, którzy wiedzą, jak ważne jest, że na starość należy dawkować aktywność fizyczną. Dlatego ćwiczenia fizjoterapeutyczne i ćwiczenia dla osób starszych dobierane są z uwzględnieniem następujących zasad:

  • Przed i po zajęciach specjaliści mierzą ciśnienie i puls podopiecznych
  • Zajęcia odbywają nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu po 30-40 minut
  • Nagłe ruchy, przechyły i skręty są przeciwwskazane
  • Wszystkie ćwiczenia są powolne, płynne i delikatne
  • Ćwiczenia są potrzebne do utrzymania i stymulowania równowagi.

Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych do prowadzenia zajęć, specjalista ściśle indywidualnie zleca seniorowi szereg ćwiczeń. Ich wybór zależy od ich aktualnego stanu zdrowia.

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne po udarze dla osoby starszej

W naszej placówce wszystkie ćwiczenia dla seniorów odbywają się pod okiem profesjonalistów. Aby choroba ustąpiła i nie postępowała, rehabilitacją zajmuje się kompetentny specjalista z naszego domu spokojnej starości. Po udarze istnieje duża szansa na przywrócenie aktywności ruchowej kończyny, która została sparaliżowana z powodu choroby. Powikłania można eliminować stopniowo, postępując zgodnie ze wszystkimi zaleceniami lekarza. Osoba starsza stanie się bardziej niezależna, nastąpi zauważalna odbudowa zdrowia, poprawa stanu ogólnego. Ważne: Codzienne ćwiczenia gimnastyczne pozwalają nie tylko spowolnić rozwój niepożądanych powikłań, ale czasami przynajmniej częściowo przywrócić utracone funkcje i poprawić jakość życia seniora.