Ćwiczenia fizyczne dla osób starszych. Aktywność fizyczna stanowi bardzo istotny aspekt w każdym wieku. Niestety, osoby starsze często z niej rezygnując, obawiając się, że skutki regularnych ćwiczeń będą negatywne. Tymczasem wystarczy tylko odpowiednio dobierać poszczególne aktywności, tak aby czerpać z nich maksimum korzyści. Jakie ćwiczenia dla osób starszych będą odpowiednie? Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Dlaczego seniorom potrzebna jest aktywność fizyczna?

Wiele osób myśli, że w wieku starczym ćwiczyć już nie można, a wręcz nie należy. Owszem, w niektórych przypadkach lekarze radzą, aby ograniczyć aktywność fizyczną do niezbędnego minimum, jednak pamiętajmy, że dotyczy to wyłącznie pacjentów z ciężkimi schorzeniami. Tymczasem zdrowy senior może, a nawet powinien ćwiczyć regularnie. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasz organizm. Pozwala zachować szczupłą sylwetkę, co w starszym wieku jest dużym wyzwaniem. Pamiętajmy, że nadwaga, a tym bardziej otyłość sprzyjają chorobom serca oraz cukrzycy. Dodatkowo regularne ćwiczenia pozwalają dotlenić organizm, w tym również komórki mózgu. Dzięki temu osoby aktywne nieco rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera. Wspierają one pracę mięśni, zapobiegając ich nadmiernemu osłabieniu. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa także na zdrowie psychiczne seniora, gdyż w czasie wykonywania ćwiczeń wydzielają się hormony szczęścia. 

Spacer – doskonały sposób na aktywność dla każdego

Większość seniorów nie chce uprawiać konkretnych sportów, bojąc się o swoje zdrowie. Gry zespołowe wydają im się ryzykowne, podobnie jak tenis czy wspinaczka górska. Oczywiście, jeśli z medycznego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwwskazań, to z powodzeniem możemy zdecydować się na tego rodzaju aktywności. Niemniej jednak doskonałym wyborem będzie tradycyjny spacer, na który może pozwolić sobie niemal każdy. Spacer to niekoniecznie pokonywanie długich tras szybkim tempem – każdy powinien iść w takim, na jaki pozwala mu organizm. W czasie jego trwania możemy podziwiać okoliczne krajobrazy oraz załatwić kilka spraw, na przykład spotkać się ze znajomymi czy udać się na pocztę. Spacerować możemy każdego dnia, tak długo, jak mamy na to ochotę. Pamiętajmy, aby na przechadzkę udawać się nie tylko wiosną czy latem, ale również jesienią czy zimą. Dzięki temu wzmocnimy siły odpornościowe organizmu. Doskonałym rozwiązaniem jest spacer z kijkami Nordic Walking. Warto je zakupić, gdyż stanowią jednorazową inwestycję, a dodatkowo pomagają odciążyć pewne partie mięśni.

Senior na basenie

Aktywnością, która nie przeciąża organizmu, a jednocześnie przynosi seniorom wiele korzyści, jest pływanie. Ci, którzy nigdy nie nauczyli się pływać, mają niepowtarzalną okazję, aby nadrobić zaległości. Niemniej jednak aktywność w wodzie to również liczne ćwiczenia na kręgosłup czy wspierające walkę na przykład z przepukliną. Oczywiście, muszą one być prowadzone przez specjalistę, który dobierze rodzaj aktywności do potrzeb i możliwości seniorów. Pływać możemy nie tylko na basenie, jednak będzie on doskonałym rozwiązaniem dla osób, które łatwo łapią różnego typu infekcje. Przefiltrowana, chlorowana woda zmniejsza ryzyko rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów.

Jazda na rowerze

W sezonie wiosennym i letnim warto wybrać się na przejażdżkę rowerową. Pamiętajmy, aby pokonywać trasy, które wyposażone są w odpowiednie ścieżki rowerowe, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Jazda na rowerze to świetny sposób nie tylko na to, aby pozostać w formie, lecz również aby dotlenić szare komórki. Jednocześnie musimy zadbać o bezpieczeństwo, mając na sobie kask oraz ochraniacze na kolana czy łokcie. Na wycieczkę należy zabrać ze sobą co najmniej litr wody, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, zwłaszcza w ciepły dzień. Jazda na rowerze wzmacnia mięśnie, wspomaga układ oddechowy, a także przyczynia się do zachowania szczupłej sylwetki. Jeżdżąc z bliskimi lub przyjaciółmi, rozwijamy dodatkowo kontakty towarzyskie. 

Specjalistyczne ćwiczenia dla seniorów – kiedy warto się na nie zdecydować?

Aktywność fizyczna seniorów niejedno ma imię, niemniej jednak nie każdy może pozwolić sobie na wyjście na basen czy jazdę na rowerze. Poważniejsze schorzenia czy urazy powodują, że nawet wyjście na spacer nie zawsze jest możliwe. W takim przypadku naturalnym wydaje się zrezygnować z aktywności fizycznej, przynajmniej na określony czas. Niemniej jednak lekarze i rehabilitanci nie są aż tak sceptyczni – ich zdaniem nawet w takich przypadkach ważne są regularne ćwiczenia. Muszą być one odpowiednio dobrane do potrzeb pacjenta oraz jego ogólnego stanu zdrowia. Ćwiczenie na własną rękę jest ryzykowne – o wiele lepiej skorzystać z pomocy doświadczonego rehabilitanta. Podpowie on, które aktywności są wskazane w danym przypadku, a także ukierunkuje, jak wykonywać poszczególne ćwiczenia, tak aby przede wszystkim sobie nie zaszkodzić. Z jednej strony mówimy w takim przypadku o rehabilitacji, gdyż ćwiczenia nierzadko pomagają pacjentowi powrócić do zdrowia, z drugiej strony o aktywności, która wspomaga funkcjonowanie całego organizmu.