Depresja u osób starszych to bardzo podstępna choroba. Potrafi zabrać człowiekowi radość życia, odebrać marzenia, zniszczyć wszystko, na co pracowało się latami. Choć statystycznie na depresję cierpi zdecydowanie więcej osób młodych, to jednak z problemem tym zmaga się również duża część ludzi starszych. Ten stan chorobowy jest niezwykle poważny w podeszłym wieku, gdyż tutaj objawy mają podłoże zarówno psychiczne, jak również i somatyczne. Co może świadczyć szczególnie o depresji u osób starszych? Co tak naprawdę do niej prowadzi? Czy jest sposób, dzięki któremu ludzie starsi mogą z tej choroby wyjść?
Jakie są przyczyny występowania depresji u osób starszych?
Depresja u osób starszych może mieć dwie przyczyny, jeśli w grę wchodzi jej występowanie. Po pierwsze, są to przyczyny psychosomatyczne. Wynikają one między innymi z niesprawności fizycznej, śmierci współmałżonka czy nagłej zmiany trybu życia. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być także złość, która wynika ze zmian związanych ze starzeniem się organizmu. Żyjemy w pełni sił, wszystko wydaje się być takie piękne. I nagle przychodzi choroba, która przykuwa nas do łóżka, która nie pozwala nam żyć aktywnie, robić to, co sprawia nam radość. Czy wyobrażamy sobie w takich przypadkach, jak można się czuć? Jak wiele w kilka chwil się zmienia? Często starzenie się organizmu powoduje występowanie różnego rodzaju ograniczeń. Nie można już robić pewnych rzeczy. Wiele z racji niepełnosprawności fizycznych, nie jest w stanie być realizowana. To wszystko prowadzi do wystąpienia stanu depresyjnego, który może mieć różną siłę i przebieg. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym lepsze będą tego efekty, zmiana myślenia i zupełnie inne podejście do życia, do innego życia. To, że coś się zmieni, niekoniecznie oznacza, że musi być źle. Pewnych rzeczy nie idzie już robić, ale inne stoją przed nami otworem. Po drugie, są to przyczyny biologiczne. Są one związane z występowaniem różnego rodzaju chorób. Może to być na przykład choroba Alzheimera, w której stan psychiczny znacząco ulega pogorszeniu. Dochodzi do tego brak łaknienia, jak również senność, które dalej prowadzą do występowania takiej właśnie depresji. Co jeszcze? Wszelkie pojawiające się w okresie starości bóle i infekcje. Jeśli są one częste, usilne i ograniczają człowieka w codziennych zadaniach, mogą stać się dużym powodem do depresji.
Jakie objawy psychiczne i somatyczne świadczą o depresji u osób starszych?
W jaki sposób zdiagnozować problem depresji u osób starszych? Co może nas zaniepokoić? Jeśli w grę wchodzą objawy psychiczne, a więc te niesomatyczne, dotyczą one braku chęci do czegokolwiek. Nie chce nam się żyć, nie widzimy sensu życia, wszystko wydaje nam się być takie straszne. Często problem ten dotyka osób starszych, którzy mieszkają samotnie i nie mają kontaktu z innymi ludźmi. Umiera współmałżonek, a dzieci i wnuki mogą przyjechać tylko raz na jakiś czas. Brak aktywizacji seniorów w życiu publicznym, to pierwszy krok do pojawienia się stanów depresyjnych. Trzeba więc robić wszystko, by się przed nimi uchronić. W przypadku objawów somatycznych, głównymi są na pewno brak snu lub jego nadmiar, bóle głowy, zmiany nastrojów czy też obniżona sprawność ruchowa. Bardzo często pojawia się również brak apetytu i brak jakichkolwiek zainteresowań. Zamykamy się w swoim świecie, na nic nie mamy chęci, nic nas nie cieszy. Powoli, każdego dnia jest coraz gorzej. Popadamy w błędne koło, z którego wyjść jest naprawdę bardzo trudno.
Jak leczyć depresję u osób starszych?
Od tego, by określić czy z depresją mamy do czynienia jest lekarz. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów depresyjnych, należy zgłosić się do niego jak najszybciej. W jaki sposób diagnozuje się depresję? Podstawą jest wywiad z osobą starszą. Można wykorzystać także Skalę Katza, Geriatrycznej Skali Oceny Depresji Yesavage’a czy też z Kwestionariusza Zdrowia Pacjenta.
Jak leczyć? Tak naprawdę nie zawsze trzeba zastosować leki. U osób starszych podstawą jest przede wszystkim zmiana tryby życia. Lekarz zaleca aktywność fizyczną, proponuje zajęcia w domach seniora, naturoterapię czy też psychoterapię. W przypadku zaawansowanej depresji konieczna jest także i farmakologia.
Dom dla seniora – miejsce idealne dla wielu ludzi starszych
Dawniej domy seniora kojarzyły się nam negatywnie. Zamknięci w niczym w więzieniu seniorzy, w tak straszny sposób spędzali swoją starość. Czy tak jednak można mówić o współczesnych domach seniora? Oczywiście, że nie. Te miejsca są w pełni dopasowane do potrzeb ludzi starszych. Bardzo dobre warunki do życia to podstawa. Ponadto kontakt z innymi ludźmi, ciągłe zajęcia i organizowane spotkania. Pomoc specjalistów różnego szczebla. W chwili obecnej coraz więcej osób starszych preferuje pobyt w domach starości, niż życie samotne w czterech kątach w bloku na czwartym piętrze.
Odpowiednia opieka, szeroki wachlarz możliwości, kontakt z innymi ludźmi. Czy może być coś lepszego, by tak właśnie wyglądała starość?