Dieta odpowiednia dla seniora. Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta seniora? Czy musi być ona inna, specjalna, odpowiednio dopasowana? Na jakie produkty należy szczególnie zwracać uwagę? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jakiej kondycji jest senior, to oczywiste. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że w pewnym wieku zachodzą w organizmie różnorodne zmiany i procesy, jakie należy wziąć pod uwagę. W przypadku diety, ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia sobie pełni zdrowia i dobrego samopoczucia. Jak dobrać dietę? Co zrobić, aby układ trawienny nie zbyt znacząco obciążony? 

Dieta lekkostrawna to podstawa

Jednym z kluczowych elementów, na jakich musimy się skupić jest dieta lekkostrawna. To właśnie ona jest w stanie zagwarantować nam pełnię zdrowia, jak również i w pełni zbilansowanego jedzenia. Oprócz dostarczenia organizmowi odpowiedniej ilości kalorii, szczególnie ważne jest tutaj wspomaganie funkcji trawiennych. Co jest więc tutaj istotne? Owa dieta lekkostrawna, którą charakteryzuje mniejsza ilość kalorii, łatwiejsze trawienie posiłków, a do tego brak obciążenia organizmu. Im jesteśmy starsi, tym często poziom aktywności spada. Jest to związane między innymi z ograniczeniami fizycznymi. Mniejsza ilość ruchu wymaga zastosowania mniejszej ilości kalorii, a do tego produktów, które nie ciążą, ale które można łatwo strawić. Od kiedy warto zastosować taką dietę? Zaleca się około 60 roku życia, gdy wydajność organizmu spada, a sama wydolność narządów jest znacząco ograniczona. Oczywiście wiadomo, iż potrzebna jest tutaj odpowiednia ilość paliwa, jednak powinna mieć ona nieco inną formę. W ten sposób będziemy dobrze się czuli, jednocześnie w pełni ciesząc się codziennym życiem.

dieta w domu seniora

Jak zmienia się organizm osoby starszej?

Wraz ze zmianami w wyglądzie, niezwykle ważną rolę odgrywają zmiany, jakie odbywają się wewnątrz organizmu. Dotyczy to zarówno pracy narządów, spowolnienia metabolizmu i innych kwestii, które są zupełnie inne, niż u osoby dorosłej. Co więc można szczególnie w tych zmianach zauważyć? U osób starszych produkowana jest mniejsza ilość śliny, jak również i enzymów trawiennych. Z racji tego, że w jelicie jest mniej kosmków jelitowych, ogranicza to znacząco zdolność wchłaniania składników odżywczych. Jeśli w grę wchodzi perystaltyka jelit i przełyku, ta spada, a to z kolei prowadzi do zaburzeń połykania, niestrawności, jak również i zaparć. Dużym problemem, o jakim wspomnieliśmy powyżej  jest spadek metabolizmu. Jest to spowodowane przede wszystkim zmniejszeniem przyswajalności tłuszczów i mniejszego zapotrzebowania na węglowodany. Seniorzy zaczynają odczuwać braki w kwestii witamin i podstawowych pierwiastków.  W związku z tym, że wzrasta na to zapotrzebowanie, należy zwiększyć ilość warzyw, owoców i błonnika. Dobrze jest także zastosować odpowiednią suplementację. 

Jakie jest zapotrzebowanie na posiłki u osób starszych?

Wybierając posiłki lekkostrawne, jakie każdy senior powinien zażywać, kluczowe znaczenie ma podaż kaloryczna, jaką należy organizmowi dostarczyć. Według norm Instytutu Żywności i Żywienia, mężczyźni powyżej 65 roku życia powinni zażywać około 1700 – 2200 kalorii, w zależności od wagi. Wiadomo bowiem, że zupełnie inną ilość kalorii będzie jadła osoba ważąca 55 kilogramów, a inną mężczyzna mający 85 kilogramów. Jeśli chodzi o panie, tutaj zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 1500 – 1900 kalorii, także w zależności od wagi. Taka ilość kalorii dotyczy seniorów, którzy mają bardzo małą aktywność fizyczną. Ćwicząc, należy ją oczywiście zwiększyć, w zależności od stopnia takiej aktywności. To oczywiste bowiem, że kluczowe znaczenie ma tutaj paliwo niezbędne do wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń. 

Dieta dla seniora – główne zasady

Będąc osobą starszą, musimy odpowiednio zatroszczyć się o nasz układ pokarmowy i trawienny. Jest to niezwykle ważne, aby zagwarantować sobie jak najlepsze funkcjonowanie organizmu. Po pierwsze, należy spożywać około 5 – 6 posiłków dziennie, średnio co 3 – 4 godziny. Należy zadbać także o to, abyśmy jedli posiłki ciepłe, świeże i najlepiej takie, które nie są odgrzewane. Ponadto istotną zasadą jest powolne jedzenie posiłku i dokładne przeżuwanie pokarmu. Mniejsza ilość śliny powoduje utrudnienia w jedzeniu, dlatego też należy o to w sposób szczególny zadbać. Jeżeli chodzi o ostatni posiłek, ten powinien być zjedzony na 3 godziny przed snem. I oczywiście na końcu obowiązkowo – herbata i woda mineralna to kluczowe elementy diety, które powinny zastąpić wszelkie napoje słodkie, kawę i gazowane oranżady. 

Dieta dla seniora odgrywa bardzo ważną rolę. Im lepsza jakość produktów i odpowiednie przestrzeganie zasad, tym lepsze samopoczucie. Czasami wystarczy kilka drobnych zmian, a te mogą mieć kluczowe znaczenie dla lepszej jakości życia, lepszego samopoczucia i funkcjonowania. Im bardziej o to zadbamy, tym z pewnością codzienne nasze życie będzie zdecydowanie lepsze. Grunt to rozsądnie i mądrze podejść do tematu.