Dlaczego kontakty z ludźmi są ważne dla osób starszych? Osoby starsze bardzo często czują się samotne, smutne, zmęczone życiem bez bliskich i bez przyjaciół. Niestety, ale w większości przypadków tak właśnie wygląda starość wielu ludzi. Jeden z małżonków zmarł, dzieci mają pracę i masę obowiązków, wnuki swoje życie, przyjaciół, zabawy. Taki moment sprawia, że osoba starsza siedząca sama w pustym mieszkaniu zaczyna popadać w ,,emocjonalne dołki”, poczucie nieważności, niechęć do życia. Bo czym jest radość i szczęście, gdy każdy dzień wygląda tak samo, a jedyne do kogo można zamienić kilka słów to kwiatki stojące na parapecie? 

***

Dom dla seniorów – czy może stać się miejscem wyjątkowym?

Zajęcia dla seniorów

Jedną z dostępnych opcji, na jakie może zdecydować się osoba starsza, jest dom dla seniorów. Dawniej to miejsce kojarzyło nam się jedynie z brudnymi pomieszczeniami, z nieprzyjemnym zapachem, z oddaniem bliskiej osoby i brakiem obowiązków względem niej. Czy tak to jednak dziś wygląda? Z pewnością nie! W chwili obecnej domy seniorów wyglądają naprawdę doskonale. Miejsca takie są w pełni dostosowane do potrzeb osób starszych, do ich wymagań i oczekiwań. To nie brud, smród i patrzenie w sufit, ale starość, o jakiej mógłby pomarzyć każdy. Coraz więcej seniorów, szczególnie tych, którzy mieszkają samotnie, decyduje się właśnie na takie rozwiązanie, bo niesie ono za sobą mnóstwo korzyści. By czuć się komfortowo z samym sobą, by być szczęśliwym i by cieszyć się każdym dniem, człowiek potrzebuje ludzi, opieki, zainteresowania, a to wszystko jest w stanie zagwarantować seniorom właśnie dom opieki.

Dom opieki dla seniorów – miejsce, które łączy jedno – ludzie

Bo człowiekowi do szczęścia potrzebny jest drugi człowiek… Każdy z nas wie o tym od zawsze. I choć czasami mamy totalnie dość ludzi, lubimy i cenimy samotność, to na dłuższą metę, gdy nie mamy się do kogo odezwać, ta samotność zabija, szczególnie osoby starsze. Domy dla seniorów są miejscami, gdzie można spotkać ludzi w podobnym wieku, z podobnymi zainteresowaniami, pasjami, miłością do świata i życia i innych ludzi. To, że dana rodzina decyduje się oddać osobę starszą do domu seniora, nie oznacza, że jej nie kocha, że szuka rozwiązania, by takiej osoby i opieki nad nią się pozbyć. Każdy z nas ma swoje życie i nawet, jeśli wpadniemy do bliskiej nam osoby codziennie na godzinę, w pozostałe godziny całej 24 godzinnej doby jest ona totalnie sama. Dom dla seniora może więc stać się miejscem, w którym życie wyglądać będzie naprawdę wspaniale, a starość przybierze zupełnie inne barwy.

Aspekt emocjonalny

Większość osób starszych, która mieszka samotnie narzeka przede wszystkim na tę ciszę, na brak możliwości odezwania się, porozmawiania o codzienności, o troskach, o problemach, o życiu. To wszystko sprawia, że aspekt emocjonalny znacząco tutaj szwankuje, a osoby starsze samą tą samotnością męczą się na tyle, że popadają w stany depresyjne. Nic się im nie chce, każdy dzień wygląda tak samo, niechęć do życia staje się coraz większa. Domy dla seniorów są w stanie to wszystko zmienić, a starość może przybrać zupełnie inny wymiar, ten lepszy, ciekawszy, bardziej emocjonujący.

By nie dać się starości, czyli zajęcia dla osób starszych

Jednym z kluczowych elementów, które odgrywają niezwykle ważną rolę w przypadku ludzi, a szczególnie osób starszych, jest możliwość działania na miarę swoich możliwości. Osoby starsze kochają coś robić, działać, spełniać się, pomagać. Jest to dla nich niezwykle ważne, dlatego też domy dla seniorów posiadają w swojej ofercie szereg niezwykle interesujących zajęć, dzięki którym czas w takim miejscu nie polega jedynie na siedzeniu i patrzeniu w telewizor, ale na ciągłym działaniu. Jeśli wybierzemy profesjonalny, naprawdę dobry dom dla seniorów, oferta będzie niezwykle ciekawa, a starsi ludzie będą każdego dnia mogli się realizować, spełniać i działać na najwyższym poziomie. Zajęcia z haftowania, aerobik, spacery, rozmowy ze znanymi ludźmi, czytanie książek. Im oferta jest bardziej rozbudowana, tym większa pewność, że każda z osób starszych znajdzie dla siebie idealne rozwiązanie, które umili każdy jej dzień i sprawi, że wciąż będzie chciała czegoś więcej.

Wybór odpowiedniego domu seniora 

Wybór odpowiedniego domu dla seniora nie jest tak naprawdę zadaniem łatwym, szczególnie, jeśli w grę wchodzi bliska nam osoba. Wiadomo bowiem, że chcemy dla niej jak najlepiej i zależy nam na takich warunkach, by było tej osobie po prostu dobrze. Poszukując takiego miejsca, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg niezwykle ważnych aspektów, które rzutują potem na całość i pozwalają nam podjąć ostateczne decyzje. Na co więc zwrócić uwagę? Na czystość, wyposażenie, opiekę medyczną, na lokalizację, na zajęcia, na możliwość przyjazdu wtedy, kiedy tylko tego chcemy, na cenę. Każda rzecz jest ważna i jeśli je wszystkie weźmiemy pod uwagę, a do tego również i skupimy się na poszukiwaniu tych najcenniejszych miejsc, na pewno trafimy na opcję idealną pod każdym możliwym względem.