Dom Pomocy Społecznej a Dom Opieki. Chcąc zapewnić osobom starszym całodobową opiekę, wybrać można dwie opcje, zgodne z przepisami prawnymi Pomocy Społecznej. Jedną jest Dom Pomocy Społecznej, drugą Dom Opieki. Pierwsze są to jednostki samorządowe, chociaż i zdarzają się takie, które prowadzone są przez kościoły, fundacje, jak również i osoby fizyczne na zasadzie działalności NON PROFIT. Drugie z kolei to placówki zapewniające całodobową opiekę, które funkcjonują jako działalności gospodarcze. 

Prywatna czy państwowa placówka?

Z całą pewnością stojąc przed dylematem wyboru placówki dla osoby starszej, każdy z członków rodziny lub bliskich osób zastanawia się, która z dostępnych opcji będzie dla danego seniora lepsza. Co więcej, świadome osoby starsze, które same mogą podjąć taką decyzję, także mają nie lada dylemat, co okaże się być dla nich lepsze. Wybrać można więc placówki państwowe, które to istnieją jako DPS-y lub placówki prywatne działające w formie domów opieki. Dawniej zdecydowanie dominowały Domy Pomocy Społecznej, jednak od kilku już lat, gdy nastąpiło większe zainteresowanie prywatnymi domami, te zaczęły pojawiać się w coraz większej ilości miejsc, ciesząc się bardzo dużą popularnością i powodzeniem. 

Jakie są różnice między Domami Pomocy Społecznej, a Domami Opieki? Główną jest z pewnością sposób finansowania pensjonariuszy i ta różnica jest tutaj kolosalna. Domy Pomocy Społecznej są współfinansowane ze środków instytucji samorządowych, które to mają taki obowiązek. W tym przypadku podopieczni pokrywają część kosztów utrzymania obiektów. Tutaj można starać się o dofinansowanie z budżetu miejskiego lub w przypadku złej sytuacji finansowej, otrzymać bezpłatny pobyt. Domy Opieki są placówkami prywatnymi, w którym opłaty dokonuje się z własnych środków. Mogą to być renty, emerytury, oszczędności lub finansowanie przez rodzinę. Kolejną z różnic jest zarządzanie placówką. W państwowych funkcję decyzyjną sprawuje kierownik lub dyrektor, który to wyznaczony jest przez instytucje administracji publicznej. W placówkach z kolei prywatnych, mamy właściciela, który to jest założycielem takiego ośrodka. 

dom seniora

Skąd taka popularność całodobowych placówek opiekuńczych?

Wszystko tak naprawdę związane jest ze strukturą społeczną, jaka widoczna jest gołym okiem. Społeczeństwo starzeje się, ludzie dożywają coraz starszego wieku, ludności w wieku poprodukcyjnym jest coraz więcej. To wszystko sprawia, że dla wielu całodobowa opieka staje się koniecznością. Wielu takich ludzi  bowiem mieszka samotnie, nie mają rodziny lub po prostu możliwości, by otrzymać od bliskich pełną opiekę. Całodobowa pomoc specjalistów stanowi więc doskonały wybór, który odpowiada i seniorom i osobom bliskim ludzi starszych. 

Wiek poprodukcyjny wiąże się bardzo często z różnymi schorzeniami, chorobami, jak również i niepełnosprawnością. To wszystko sprawia, że ludzie tacy wymagają 24 godzinnej opieki, jakiej w domowych warunkach nie jesteśmy w większości przypadków zapewnić. Domy Pomocy Społecznej czy też Domy Opieki stanowią więc doskonały wybór, bowiem otrzymać można w nich fachową opiekę pielęgniarską, lekarską, jak również i terapeutyczną. 

Warunki w placówkach

Z pewnością jednym z kluczowych elementów, na jakich skupia się większość seniorów, ale również i ich rodziny są warunki, w jakich takie osoby starsze mają mieszkać. Z pewnością w Domach Opieki te warunki są zdecydowanie lepsze. Co więcej, przebywa tam mniej osób, co jednocześnie pozwala zapewnić dużo lepszą opiekę i większą ilość pracowników na jednego seniora. Prywatne placówki są lepiej wyposażone, odpowiednio dostosowane i przygotowane. Seniorzy w takich miejscach odnajdują swoją przestrzeń, w której przede wszystkim lepiej się czują. 

Na uwagę zasługuje również i kwestia organizacji dni dla seniora. W państwowych placówkach nie można liczyć na zbyt duże atrakcje, jeśli chodzi o wypełnianie dni seniorom. Ci muszą sami zagospodarować sobie wolny czas lub większość jego spędzają oglądając telewizję. Placówki prywatne mając większe możliwości finansowe, działają zdecydowanie lepiej. Tutaj każdy może znaleźć ciekawe zajęcie dopasowane pod siebie. Liczne spotkania, zajęcia rehabilitacyjne i gimnastyczne, spacery, czytanie książek, kursy. W takich placówkach umieszczony jest grafik, który jest w pełni otwarty na potrzeby seniorów. 

Jedno jest pewne, wybierając Domy Opieki stanowią one lepszy wybór. Mając możliwości finansowe, na pewno zdecydowanie lepiej jest wybrać właśnie takie miejsca, bowiem są one w stanie zapewnić seniorom cudowne życie, w którym będą czuli dobrze, tworząc sobie tam przestrzeń, w jakiej będą chcieli spędzić starość. 

Wybór odpowiedniej placówki

Dokonując odpowiedniego wyboru, na pewno warto porównać ze sobą kilka placówek, sprawdzić ich ofertę i zdecydować, który z dostępnych wariantów, okaże się być tym najlepszym. Tylko bowiem to jest w stanie zapewnić seniorom taką opiekę, na jaką tylko oni zasługują.