Hobby dla osób starszych. Starzenie się wpływa nie tylko na ciało człowieka, ale także na jego mózg. Nie każdemu udaje się na starość ocalić pamięć oraz intelekt. Nawet doskonale zdrowa dojrzała osoba może wykazywać upośledzenie funkcji poznawczych. Większość lekarzy uważa, że jeśli dobrze się odżywiasz, prowadzisz aktywny tryb życia i przeznaczasz czas na czynności rozwijające mózg, to na starość możesz w pełni zachować swoje zdolności umysłowe i uniknąć demencji starczej. Dawno minęły czasy, kiedy jedyną rozrywką dla seniorów była rozmowa z sąsiadami na ławce przy domu, teraz mają więcej możliwości. Dzieci dorosły, czas zadbać o siebie. W końcu nigdy nie jest za późno, aby poszerzyć swoje horyzonty i odkryć w sobie nowe talenty.
Hobby dla osób starszych
Systematyczne ćwiczenia fizyczne i treningi mające na celu rozwój aktywności mózgu pomagają osobom starszym być w dobrej formie, pozwalają zatrzymać związane z wiekiem zmiany w organizmie. Wraz z codziennymi spacerami na świeżym powietrzu i innymi zajęciami konieczne jest wygospodarowanie czasu na przydatne hobby, które utrzymają jasność umysłu i inne zdolności poznawcze do późnej starości.
Hobby dla zdrowego umysłu i jasnej pamięci na starość
Oto najciekawsze i najbardziej przydatne hobby:
- Czytanie literatury. Czytanie uczy koncentracji, rozwija słownictwo, wyobraźnię, zdolności analityczne, aktywizuje mózg i zmniejsza poziom stresu.
- Granie na instrumentach muzycznych.Takie hobby poprawia koordynację ruchów i motorykę, sprzyja rozwojowi poznawczemu oraz podnosi poziom inteligencji.
- Gry planszowe. Szachy rozwijają obie półkule mózgu, poprawiają pamięć i myślenie strategiczne. Krzyżówki, łamigłówki, sudoku, domino i łamigłówki to doskonałe zapobieganie chorobom związanym ze zdolnościami umysłowymi. Gry planszowe poprawiają relację z innymi pensjonariuszami domu seniora, a zapamiętywanie wierszy i scen inscenizacyjnych pomaga ćwiczyć umiejętności aktorskie.
- Taniec.Taniec to nie tylko trening fizyczny, ale także sposób na zwiększenie zdolności umysłowych. W zapamiętywanie ruchów tanecznych zaangażowane są różne obszary mózgu. Podczas tańca wzrasta produkcja serotoniny, hormonu szczęścia.
- Gry zespołowe. Grając w zespole osoby starsze rozwijają znajomości i są przepełnieni emocjami, których brak negatywnie wpływa zarówno na stan mózgu, jak i ogólny stan organizmu.
- Zajęcia jogi. Medytacja pozwala pozbyć się stresu, normalizuje ciśnienie krwi, wzmacnia układ odpornościowy, poprawia uwagę i rozwija zdolność koncentracji. 10-minutowy relaks poprawi Twój nastrój i sprawi, że mózg będzie pracował wydajniej.
- Robienie na drutach. Eksperci twierdzą, że takie zajęcia są skutecznym sposobem radzenia sobie z lękiem i zmartwieniami, depresją i przewlekłym bólem. Efekt pracy rękami można porównać do efektu medytacji. Aktywuje układ nerwowy i tłumi poczucie lęku. Dlaczego nie wykorzystać swojego czasu i odkryć swoje ukryte zdolności? Oprócz rozwijania kreatywności osoba starsza będzie mogła oddać swoje dzieło bliskim. Do wyboru zarówno tradycyjne rodzaje robótek ręcznych, jak i nietypowe hobby: robienie na drutach, szycie, haftowanie, koraliki, rysowanie akwarelą, decoupage, malowanie pudełek i naczyń.
- Możesz także ćwiczyć pisanie tekstów: na przykład zarysować historie z życia gości domu lub zrobić drzewo genealogiczne, przywrócić historię swojej rodziny i przekazać wspomnienia młodszemu pokoleniu.
Ćwiczenia fizyczne to doskonałe hobby dla osób starszych
Nic nie zapewni osobom starszym lepszego nastroju niż sport. Nawet jeśli nie jest się osobą aktywną, istnieje wiele ciekawych zajęć, które mogą sprawić przyjemność i wywołać pozytywne emocje np. grupowy aerobik. Spacery na świeżym powietrzu wzmacniają i hartują organizm, pobudzają wydzielanie hormonów radości i uspokajają nerwy. Osoby starsze mogą spacerować po terenie domu opieki. Podziwiać kwitnące drzewa i udać się na spacer po okolicznych terenach, napawając się zapachem pól uprawnych i pięknem leśnych ścieżek. A to wszystko poprawia nastrój, nasycają organizm pożytecznymi fitoncydami.
Wygodne ścieżki zaprojektowane specjalnie dla osób starszych i wózków inwalidzkich sprawią, że ruch będzie bezpieczny i wygodny. Personel domu opieki pomaga osobom, które nie mogą samodzielnie się poruszać. Przebywanie na świeżym powietrzu stymuluje syntezę witaminy D, co pomaga zatrzymać demineralizację tkanki kostnej i skutecznie zapobiega osteoporozie, osteomalacji oraz przyspiesza gojenie złamań. Ustalono, że witamina D jest niezbędna w zapobieganiu miażdżycy, stwardnieniu rozsianemu, cukrzycy i innym chorobom związanym ze starzeniem się.
W domu opieki osoby starsze prowadzą swoje życie, komunikują się z rówieśnikami, rozwijają zdolności twórcze. Dzięki hobby i robieniu tego, co kochają, starsi ludzie odkrywają nowe talenty i umiejętności, osiągają cele swojego życia. Integralność osoby jest wtedy, gdy na starość realizuje się to, co zostało poczęte w młodości.
Korzyści z hobby dla osób starszych
Hobby pomagają ocalić osoby starsze od melancholii i przywrócić zainteresowanie życiem. Hobby staje się źródłem pozytywnych emocji, korzystnie wpływa na zdrowie fizyczne, ponieważ:
- Daje możliwość świeżego spojrzenia na otaczający świat.
- Utrzymuje jasność umysłu.
- Odwraca uwagę od problemów zdrowotnych.
- Pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji.
- Zmniejsza poziom lęku i łagodzi negatywne myśli, wzmacniając układ nerwowy.
- Zwiększa zaufanie do siebie i swoich możliwości.
Znalezienie czegoś, co kochasz, wymaga wysiłku. Jedni muszą przezwyciężyć swoje lenistwo, inni są motywowani przez innych, niektórzy starsi ludzie po prostu muszą przypomnieć sobie stare marzenie lub spróbować wrócić do hobby z młodości.