Jak dbać o dobre relacje z osobą starszą? Budowanie odpowiednich relacji nie jest wcale łatwe. Jeśli chodzi o osoby starsze, może to być jeszcze bardziej utrudnione. Dlaczego? Wynika to często z chorób, z demencji, z obecności seniora w domu opieki. Kluczowe jednak tutaj znaczenie ma ta bliskość, nawet, jeśli starsza osoba nas nie poznaje, zapomina czy wydaje się być zupełnie niezainteresowana naszą osobą. Budowanie dobrych relacji jest niezwykle ważne i tylko to jest w stanie zachować jak najlepszy stan zdrowia każdego seniora. W jaki więc sposób to robić? Jak rozmawiać z babcią chorą na demencję? Jak radzić sobie z dziadkiem borykającym się z chorobą Alzheimera? 

Jak budować relacje z osobami starszymi?

Pytanie wydawać by się mogło wręcz kuriozalne, prawda? Przecież wydaje się być oczywistym, jak budować relacje, jak rozmawiać czy jak postępować z bliską nam osobą starszą. Czy oby na pewno? Niekoniecznie. Wiele seniorów boryka się z różnego rodzaju chorobami wieku starczego, a wtedy nasz kontakt może być znacząco ograniczony. Nie oznacza to jednak, że należy z niego zrezygnować. Wręcz przeciwnie – należy o niego zadbać jeszcze bardziej, niż do tej pory.

Co jest tak ważne w budowaniu relacji? Po pierwsze musimy kierować się empatią, jak również i próbą wczucia się w sytuację, w jakiej jest osoba starsza. Tylko poprzez taką rozmowę i takie podejście, ta bliska nam osoba będzie czuła się ważna, rozumiana i chętna do konwersacji. Krzyczenie na nią, bagatelizowanie jej jest najgorszym, czego tylko możemy dokonać. Tutaj potrzeba wiele miłości i pokazania, że mimo różnicy wieku doskonale rozumiemy, z czym się taka osoba zmaga, co ją boli, dlaczego jest jej źle. Ta obecność to priorytet, na jaki powinien postawić każdy. Po drugie, ciągłe nawiązywanie rozmowy. Często wiele osób z chorobami starszymi boryka się z zamykaniem się w swoim świecie. Siedzą, nie mówią, oglądają telewizję, wyłączają się. W żaden sposób nie powinniśmy tego zaakceptować, ale na każdej możliwej płaszczyźnie próba nawiązania kontaktu, to priorytet. Warto więc pytać, warto wyjaśniać, odpowiadać na pytania. Im więcej rozmowy w życiu osoby starszej, w tym lepszej będzie ona kondycji przez długi czas. Po trzecie, wspólne spędzanie czasu. Samotność zabija, szczególnie osoby starsze. Kiedy są one słabsze, nie mają sił, nie są w stanie żyć aktywnie, tkwienie w pustych czterech ścianach po prostu zabija. Tak ważna jest więc obecność. Czasami wystarczy wspólne wypicie herbaty, krótka rozmowa po pracy, miłe pogaduchy czy razem zjedzony w niedzielę obiad. Tak niewiele trzeba z siebie dać, by ktoś inny czuł się kochany, ważny i potrzebny. Czy tak wiele oni wymagają? I po czwarte, spokój. Są sytuacje, gdy czujemy się bezsilni na zachowania osoby starszej. Nie pasuje nam ich postępowanie, nie zgadzamy się z ich sposobem myślenia. W takich sytuacjach podstawą jest zachowanie spokoju i pełnej kultury. Często ,,dziwne” zachowanie wynika z choroby i osoba starsza nie ma na to absolutnie wpływu. Bądźmy więc tutaj jak najbardziej wyrozumiali.

dom opieki

Cechy prawidłowych relacji z osobami starszymi?

Budowanie i podtrzymywanie dobrych relacji z osobami starszymi, często chorymi powinny być konstruktywne, autentyczne i przede wszystkim otwarte. Chodzi tutaj o wzajemny szacunek i zrozumienie. O relacje należy dbać i się o nie troszczyć. Czasami pojawia się kalectwo, brak logicznego myślenia, zapominanie. Nie zawsze te relacje są poprawne. Nie zawsze są takimi, jakbyśmy sobie życzyli. Należy jednak postawić tutaj na szacunek – bowiem on właśnie odgrywa priorytetową rolę i na nim należy skupić się w pierwszej kolejności. Może bliska Tobie osoba nie dosłyszy, boryka się z niedołężnością, ma słaby wzrok? A może pojawiła się demencja starcza? Tak naprawdę na pewne rzeczy nie mamy wpływu, a choroby starcze mogą osiągnąć różny poziom i zasięg. Nie oznacza to jednak, że bycie blisko nie jest ważne. Osoby starsze, jak mało kto – potrzebują kontaktu i bliskości ludzi, którzy z chęcią są obok, by dać im choć odrobinę uśmiechu.

Relacje z seniorami borykającymi się z chorobami

Najczęściej pojawiającą się chorobą wśród osób starszych jest demencja i Alzheimer. Obniżenie sprawności umysłowej, emocjonalnej i społecznej, zmniejszenie funkcji społecznych, brak umiejętności logicznego myślenia. Często trudno jest się wysłowić, zmienia się motoryka. Jak więc w takich sytuacjach rozmawiać z bliskimi osobami? Jak te dobre relacje podtrzymywać? Co robić? Podstawą jest zrozumienie chorego. Nieprawdą jest, że ci nie potrzebują bliskości, nawet jeśli mówią, że chcą być sami. Oni chcą zrozumienia, chcą być z  kimś, kto jest blisko, kto porozmawia, przytuli. W żadnym wypadku nie można tego lekceważyć. Istotny jest prosty przekaż, konkretne zwroty, łatwe do zapamiętania pojęcia. 

Podstawą w komunikacjach z osobami starszymi jest odpowiednia strategia idąca w parze z chęcią bycia blisko. Często trzeba zmienić ton głosu, język ciała. Potrzebne jest tutaj także ciągłe ćwiczenie pamięci długotrwałej. Rozmowa zawsze jest priorytetem, choć może mieć różną formę. Pamiętajmy o tym!