Jak pomagać przewlekle chorym? Starość – każdy z nas prędzej czy później musi się jej spodziewać. Dla jednych jest ona cudownym czasem, gdzie będąc na emeryturze można w pełni oddać się beztroskiemu życiu, ciszy, spokoju i przyjemnościom. Dla innych starość to niestety choroby, ogromny ból i cierpienie, lekarze i walka o każdy dzień. Jak pomóc przewlekle chorej osobie? Co zrobić, gdy sami nie mamy możliwości, by sprawować nad nią pełną opiekę?

Dom dla seniorów – miejsce dla osób starszych i chorych

Nie zawsze mamy taką możliwość, by przejąć opiekę nad osobą starszą w naszym domu lub będąc na każde życzenie takiej osoby u niej w mieszkaniu. Każdy z nas mimo sporych chęci ma swoje życie. Praca, obowiązki, mnóstwo zadań do wykonania. Nie jesteśmy w stanie zrezygnować z pracy, żeby zająć się przewlekle chorą mamą, gdyż stracilibyśmy pracę. Nie mamy możliwości wzięcia do siebie babci, która wymaga 24 godzinnej opieki, gdyż mamy dwupokojowe mieszkanie, w którym mieszka 5 osób. Niektóre sytuacje sprawiają, że mimo iż nam ciężko i źle, mimo iż chcielibyśmy, ale nie mamy możliwości, nie możemy tą bliską, przewlekle chorą osobą się zająć. Co więc w takiej sytuacji zrobić? Jakie rozwiązanie okaże się być sprawdzonym?

Bez wątpienia domy dla seniora, które na przestrzeni ostatnich lat cieszą się bardzo dużą popularnością, stanowią bardzo dobry wybór dla wszystkich tych ludzi, którzy poszukują idealnej przestrzeni dla bliskich sobie osób. Czy warto na takie miejsca stawiać? Jesteśmy przekonani o tym, że jak najbardziej tak. Grunt to trafić na placówkę, która będzie w stanie zapewnić naszym bliskim odpowiednią pomoc, opiekę medyczną i wsparcie, tak, aby dobrze się czuli, nie walczyli z bólem i mogli jeszcze godnie żyć. Choć czasami wydaje nam się, że dom dla seniora to miejsce będące koszmarem, bo oddajemy do niego kogoś, kto powinien być nam bliski, to w gruncie rzeczy taka decyzja jest często najlepszą, jakiej tylko można dokonać. Bliską osobę można w takim miejscu odwiedzać nawet każdego dnia. Kiedy jednak pracujemy, jesteśmy zajęci, mamy wyjazd – wiemy, że jest ona pod odpowiednią i jak najlepszą opieką.

Opieka zdrowotna i społeczna

Wyróżnić możemy dwa rodzaje opieki- zdrowotną i społeczną. Ta pierwsza  ma na celu utrzymać jak najlepszy stan zdrowia danej osoby. Aby tego dokonać, należy rozpocząć działania profilaktyczne, jak również i lecznicze. Co oferują domy dla seniora? Przede wszystkim wzmacnianie, jak również i promowanie zdrowia oraz powrót do zdrowia, gdy wymaga tego sytuacja. To pomaganie człowiekowi, aby mógł jak najbardziej godnie żyć. To działania, które mają na celu jak największe przywrócenie pełnej sprawności. A czym jest opieka społeczna? To przede wszystkim przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, z jakimi zmaga się wielu ludzi. Co do nich należy? Zapewnienie dochodu i pomocy socjalnej, zapewnienie pomocy poprzez usługi socjalne. Jeśli chodzi o domy dla seniora, to najlepsze kosztują sporo pieniędzy. W takich przypadkach powinno wziąć się pod uwagę rentę lub emeryturę osoby starszej, a także wsparcie różnorodnymi świadczeniami, a często i pomoc rodziny, aby dana osoba mogła mieć zapewnione jak najlepsze warunki w takim właśnie miejscu. 

Personel medyczny to podstawa

Wybierając odpowiedni dom dla seniora, jednym z kluczowych elementów, na jakie należy zwrócić uwagę jest opieka medyczna. W przypadku osób przewlekle chorych, ma ona niezwykle duże znaczenie, dlatego też ta kwestia powinna odgrywać dla nas bardzo dużą rolę. Zanim podejmiemy ostateczny wybór, sprawdźmy kilka placówek, zobaczmy, co te mają nam do zaoferowania, jak wygląda właśnie kwestia samej opieki. Jest to niezwykle ważny punkt, który w przypadku seniorów ma duże znaczenie. Od tego, z jakim personelem mamy do czynienia zależy to, jak nasze bliskie nam osoby będą się czuły, jak będą cierpieć, jak ta choroba wpłynie na ich życie. Im lepszy wybór, tym walka z chorobą może być bardziej łagodna i spokojna. Jeśli ten aspekt będzie wzięty pod uwagę, to na pewno nasze zadowolenie będzie większe.

Odpowiednia opieka nad osobą przewlekle chorą

W przypadku osób, które zmagają się z różnego rodzaju chorobami, bez wątpienia odpowiednia opieka to priorytet, ale i samo wyposażenie placówki, by móc stworzyć dla seniora jak najbardziej odpowiednie warunki. Duże znaczenie ma wybór łóżka. Jeśli chodzi o osoby przewlekle chore, te zazwyczaj spędzają w nich całe dnie. W tym przypadku dobrze sprawdzają się łóżka przeciwodleżynowe, które chronią pacjentów przed pojawianiem się odleżyn. Wybór więc miejsca, w którym takie łóżka się znajdują odgrywa niezwykle duże znaczenie. Kolejnym, bardzo ważnym elementem, jest opieka personelu medycznego. Należy zdać sobie sprawę z tego, że nad osobą przewlekle chorą opieka musi być na odpowiednim poziomie. Mycie włosów, doprowadzenie do łazienki, pielęgnacja. Każdy taki aspekt ma bardzo duże znaczenie i trzeba mieć go jak najbardziej na uwadze, jeśli chcemy być w pełni zadowoleni z tego, jak wygląda całość opieki nad osobą nam bliską. Im lepszy wybór, tym większe zadowolenie. Warto mieć to na uwadze i tak długo szukać, aż postawimy na to, co dla bliskich nam osób będzie najlepsze.