Jak wybrać dobry dom opieki? Wysokiej jakości opieka nad osobami starszymi wymaga nie tylko czasu, ale także doświadczenia i pewnej wiedzy z zakresu medycyny i psychologii. Wiele rodzin nie ma możliwości poświęcenia się temu ważnemu i odpowiedzialnemu zadaniu, dlatego należy rozważyć inne opcje. Rynek nowoczesnych usług oferuje różnorodne możliwości organizacji opieki nad osobami starszymi w wyspecjalizowanych i renomowanych placówkach. Jak wybrać dobry dom opieki? Dokonanie wyboru w tak różnorodnych ofertach nie jest łatwe. Istnieją jednak pewne kryteria, które musi spełniać instytucja zapewniająca profesjonalną opiekę gerontologiczną lub paliatywną. Dom opieki organizuje całodobową opiekę osobom w podeszłym wieku, niepełnosprawnym oraz przewlekle chorym.

Jak wybrać dobry dom opieki?

Prywatny dom opieki to zupełnie nowy format wyspecjalizowanej placówki, posiadający wszelkie udogodnienia dla osób w podeszłym wieku, to dom bez barier architektonicznych. Czym charakteryzuje się dobry dom opieki?

  • Umieszczenie pensjonariuszy w budynkach z nowoczesną infrastrukturą, monitoringiem i wewnętrzną łącznością
  • Przytulne pokoje ze specjalistycznymi meblami i łazienkami w tym dla osób niepełnosprawnych
  • Indywidualne programy opieki
  • Minimalna liczba dokumentów (dokument tożsamości, wyciąg z karty chorobowej, listy leków)
  • Zróżnicowana i zbilansowana dieta uwzględniająca potrzeby osoby starszej
  • Zaawansowane środki rehabilitacji dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej
  • Kompetentna opieka medyczna i pielęgniarska, gwarantująca życzliwość, troskę i zrozumienie
  • Organizacja zajęć rekreacyjnych, w tym wystaw, koncertów i nie tylko.

dom opiekiJakie funkcje spełnia dobry dom opieki dla seniorów?

  • Stała opieka medyczna. Dobry dom opieki dysponuje własnym personelem medycznym, który monitoruje stan osób starszych zgodnie ze wskazaniami. Specjaliści mierzą ciśnienie i temperaturę ciała, sprawdzają poziom cukru we krwi, wykonują zastrzyki i rehabilitację, a także wykonują wiele innych zabiegów.
  • Wygodne środowisko psychologiczne. Prywatny dobry dom opieki jest zainteresowany tym, aby pensjonariusze czuli się dobrze i chętnie wracali do obiektu z przyjazną obsługą i nowymi przyjaciółmi. Pracownicy przechodzą specjalne szkolenia i są przygotowani do porozumiewania się z osobami starszymi.
  • Właściwe odżywianie. Wraz z wiekiem w organizmie człowieka zachodzą nieodwracalne zmiany, nasilają się przewlekłe choroby przewodu pokarmowego. Dietetycy pracujący w prywatnym domu opieki uwzględniają te uwarunkowania podczas opracowywania menu.

Jakie powinny być warunki bytowe w dobrym domu opieki?

Dobry dom opieki dysponuje nowoczesną bazą w skład, której wchodzą nowe specjalistyczne meble i hydraulika, krzesła geriatryczne, mechanizmy podnoszące dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, przyciski przywoławcze personelu i wiele innych. Nowoczesny dom opieki posiada funkcjonalne łóżka z materacami przeciwodleżynowymi oraz inne środki techniczne zwiększające komfort i bezpieczeństwo seniora. Bardzo istotne jest, że dom opieki to obiekt bez barier architektonicznych, posiadający windę do bezpiecznego przemieszczania się. Wyposażony w słoneczne i przestronne pokoje (1,2,3-osobowe). Dodatkowe wyposażenie to węzeł sanitarny oraz przyłącze TV. Pensjonariusze mogą korzystać z takich pomieszczeń jak: świetlica, kaplica (miejsce duchowego wyciszenia), jadalnia, pokój TV, czytelnia, sala do rehabilitacji, kącik komputerowy. Dobry dom opieki powinien posiadać wszystkie te udogodnienia.   

Co należy zapewnić seniorom w domu opieki?

  • Terapia zajęciowa. To ważna zaleta dobrego domu opieki. Senior będzie miał okazję rozwijać swoje hobby, rysować, haftować itp.
  • Umiejętność komunikowania się z bliskimi. W dobrym domu opieki ukochana osoba będzie miała dostęp do Internetu, ponieważ Wi-Fi jest w całym domu, dzięki czemu może rozmawiać przez Skype lub inne nowoczesne aplikacje wideo. Ponadto można odwiedzić swojego krewnego w dowolnym dogodnym czasie lub skontaktować się telefonicznie.
  • Wypoczynek. Są to spacery na świeżym powietrzu, zajęcia, występy zaproszonych artystów, wydarzenia muzyczne, wystawy, uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach kulturalnych. Co najważniejsze, na każdym wydarzeniu osobę starszą otaczają rówieśnicy, z którymi można porozmawiać o tym, co się dzieje, podzielić się opinią. W takim środowisku znika poczucie samotności, które nawiedza wiele starszych osób.

Jak wybrać najlepsze położenie dobrego domu opieki?

Przed wyborem dobrego domu opieki dla osób starszych warto zdecydować się na dogodną geolokalizację. Spośród odpowiednich opcji należy skupić się na tych, które są zlokalizowane w obszarach przyjaznych dla środowiska i zapewniają dobrą infrastrukturę wewnętrzną. Warto wybrać dom opieki znajdujący się w spokojnym miejscu, najlepiej w małej wsi położonej w malowniczej okolicy. Będzie to sprzyjało spacerom oraz innym rodzajom aktywności na świeżym powietrzu. Ważne jest organizowanie przez dom opieki wycieczek, które zawsze spotykają się z zadowoleniem seniorów. Jeżeli posiadłość położona jest na terenie o ciekawych walorach przyrodniczych jest to dodatkowy atut ceniony zarówno przez pensjonariuszy oraz ich rodziny. Obcowanie z żywą naturą pozytywnie wpływa na nastrój, wyciszenie i zadowolenie seniora.