Kontakt rodziny z osobami w domu opieki. Kontakt z krewnymi i przyjaciółmi jest bardzo ważną częścią życia każdego człowieka, zwłaszcza dla osób starszych. Często jeden z głównych problemów psychologicznych osób starszych przebywających w domach opieki związany jest właśnie z brakiem komunikacji z własnymi dziećmi i wnukami. Co więcej, wiele starszych osób odmawia przeprowadzki do domu seniora właśnie z obawy, że w ten sposób stracą możliwość ciągłego widywania się z bliskimi im osobami. Podobne obawy mają sami bliscy, którzy nie mają pewności czy personel pozwoli im spotkać się z ukochanymi rodzicami czy dziadkami. Z takimi problemami nie spotkają się seniorzy oraz ich rodzina w Domu Opieki Wiejskie Klimaty, tutaj  można swobodnie kontaktować się ze swoimi bliskimi i wspólnie spędzać czas.

Kontakt rodziny z osobami w domu opieki

Obawy związane z możliwością utraty kontaktu ze starszymi bliskimi tłumaczy się brakiem informacji o tym, jak przebiega komunikacja i spotkania w tego typu placówkach. Swoboda kontaktów z bliskimi w Domu Opieki Wiejskie Klimaty nie ogranicza możliwości odwiedzania pensjonariuszy, ale wprowadzane są pewne zasady związane z godzinami funkcjonowania placówki.

Bliscy powinni zrozumieć, że wszystkie wymagania związane z godzinami przyjazdu, możliwością odwiedzenia osoby starszej w domu opieki, nie są podyktowane chęcią ograniczenia kontaktu przez pracowników domu seniora, ale koniecznością przestrzegania rytmu życia odpowiedniego dla osoby starszej w placówce geriatrycznej.

Trzeba także zrozumieć, że odwiedzając dom opieki, trafia się do instytucji, w której przebywają nie tylko bliscy, ale także inne osoby starsze, którym nie należy ingerować w ich zwykły tryb życia. W niektórych sytuacjach np. epidemii Covid odwiedziny były zakazane lub znacznie ograniczone, ale to ze względu na bezpieczeństwo osób starszych które były najbardziej narażone na zachorowanie i powikłania zdrowotne z tym związane.

Zasady odwiedzania osób starszych w domu opieki

Należy szczególnie zaznaczyć, że w niektórych przypadkach lekarz prowadzący lub psycholog pracujący z osobą starszą może zalecić czasowe ograniczenie komunikacji lub wręcz jej zwiększenie. Wymagania te mogą być związane ze stanem fizycznym lub psychicznym osoby starszej i mają na celu działanie w jej interesie. Przed podpisaniem umowy z domem seniora trzeba omówić zasady odwiedzania rodziny oraz inne niuanse związane z komunikacją.

Każda instytucja prywatna lub publiczna ma prawo ustalać własne zasady, ale w większości przypadków wszystkie sprowadzają się do jednej listy wymagań. Kontakty z osobami starszymi przez telefon lub Internet są dozwolone w dogodnym czasie. Osoby bliskie mogą odwiedzać krewnych w domu opieki Wiejskie Klimaty w każdy dzień tygodnia w godzinach jego pracy. Mogą również zabrać osoby starsze na weekend, po uprzednim powiadomieniu obsługi domu opieki.

Bliscy mogą odebrać starszą osobę na kilka godzin (np. zawieźć do kawiarni), po uprzednim powiadomieniu pracowników. Ogólnie zasady odwiedzania seniorów są dość swobodne. Bliscy mogą odwiedzić seniora w dogodnym dla siebie czasie, zabrać ją do domu na wakacje lub po prostu wybrać się z nią na spacer. Główną zasadą w tym przypadku jest powiadomienie pracowników, ponieważ są oni odpowiedzialni za wszystkich mieszkańców.

Komunikacja rodziny z seniorami w domu opieki Wiejskie Klimaty

Dom opieki Wiejskie Klimaty położny jest w malowniczej wsi w Rzędzinach w województwie zachodniopomorskim. Rodzina seniora przebywającego w tym miejscu, może zabrać go na spacer podziwiając wspólnie walory przyrodnicze. Warto zaplanować wycieczkę rodzinną z której pensjonariusz będzie na pewno zadowolony, ale musi być ona dostosowana do możliwości zdrowotnych starszej osoby. W niedalekiej odległości od domu opieki znajduje się Puszcza Wkrzańska i rezerwat przyrody jeziora Świdwie, będzie to przyjemnie spędzony czas w gronie najbliższych.

Można podziwiać wiejskie ogrody z kwitnącymi drzewami, poczuć zapach pól i przechadzać się leśnymi i parkowymi ścieżkami. Taki kontakt rodziny z osobami mieszkającymi w domu opieki przynosi wiele dobrego, ponieważ seniorzy wyciszają się, przyjemnie odpoczywają i cieszą się wspólnym spędzaniem czasu.

Jeżeli pogoda nie sprzyja spacerom można spędzać czas w wygodnym pokoju seniora (z łazienką), pamiętając, aby nie zakłócać spokoju innemu pensjonariuszowi. Dom opieki Wiejskie Klimaty przeznaczył dla osób starszych świetlicę i pokój tv, gdzie można pobyć z bliskimi, porozmawiać, wspólnie obejrzeć ciekawy program lub film.Tutaj znajduje się również kapliczka, aby razem pomodlić się. Dom opieki organizuje wystawy, koncerty na które zapraszana jest również rodzina seniora i jest to doskonały sposób na radosne spędzenie czasu.

Życie w domu opieki dla osób starszych nie przeszkadza w kontaktach z bliskimi. Kierując bliskiego do takiej instytucji trzeba pamiętać, że ważne jest, aby regularnie go odwiedzać lub przynajmniej kontaktować się telefonicznie. Ważne! Pracownicy domu opieki dokładają wszelkich starań, aby można było jak najczęściej widywać się z najbliższymi!