Letnie zajęcia dla seniorów. Oprócz jedzenia, lekarstw i podstawowej opieki osoby starsze, jak wszyscy inni, potrzebują rozrywki. Jednocześnie mogłoby się wydawać, że w domach seniora organizowane są wyłącznie zajęcia uaktywniające przynoszą realne korzyści: umiejętności motoryczne przy robótkach ręcznych, oglądanie filmów dla trenowania pamięci. Ale w okresie letnim kreowane są specjalne zajęcia umożliwiające komunikację z rówieśnikami na łonie natury, która przywraca im dobry nastrój.

Letnie rozrywki dla seniorów

Nowoczesny dom opieki to nie tylko funkcjonalne łóżka z materacami przeciwodleżynowymi i mechanizmami podnoszącymi czy też przyciski przywołania personelu. Ludzie, zwłaszcza osoby starsze, muszą być w ruchu, aby rozprowadzać krew po całym ciele i utrzymywać mięśnie w dobrej kondycji. Mogą w tym pomóc poranne ćwiczenia lub po prostu spacer, uczęszczanie na zajęcia grupowe.

Dom seniora organizuje zajęcia twórcze z rysunku, robienia na drutach, szycia, a czasem spotkania muzyczne. Seniorzy lubią grać w karty, gry planszowe i lepić figurki z plasteliny. Odbywają się również zajęcia mające na celu zapobieganie zmianom wieku w sferze poznawczej jak na przykład rozwiązywanie krzyżówek, zabawę w kalambury. Jednak, gdy na dworze panują piękna letnia aura, organizowane są na świeżym powietrzu zajęcia sportowe i intelektualne dopasowane do możliwości mieszkańców. Wszystkie zajęcia terapeutyczne przenoszone są na zewnątrz, nie ma potrzeby przebywania w pokojach, gdy za oknem pięknie świeci słońce.

Seniorzy potrzebują zajęć, które sprawią im przyjemność a przy okazji dadzą możliwość zadbania o lepszą kondycję i dobre samopoczucie. Jeżeli jest piękna letnia pogoda aranżowane są integracyjne formy spędzania czasu. Wspólne gry i zabawy w ogrodzie domu seniora cieszą dużym zainteresowaniem podopiecznych. Pensjonariusze lubią przechadzać się alejkami, prowadzić rozmowy, wspominać dawne czasy lub komentować bieżące wydarzenia.Takie spotkania na zewnątrz sprzyjają nawiązywaniu relacji między rówieśnikami.

Letnie zajęcia dla seniorów

Kreatywne zajęcia na świeżym powietrzu

Letnie zajęcia dla seniorów organizowane przez personel domu spokojnej starości opierają się na kontakcie z przyrodą oraz napawaniem się urokami sielskiej wsi. Piękne otoczenie motywuje starsze osoby do aktywności fizycznej, wykonywania ćwiczeń, które są specjalnie dla nich przeznaczone. Na łonie natury odbywają się zajęcia relaksacyjne, które wywołują u podopiecznych odprężenie i rozładowanie napięcia psychofizycznego.

Personel domu seniora obserwuje niezwykłe efekty terapii zajęciowej, która odbywa się świeżym powietrzu. Podopieczni chętniej uczestniczą we wszystkich proponowanych im zajęciach, dzięki czemu usamodzielniają się i zaczynają intensywniej cieszyć się życiem. Nawet spacery z seniorem pod rękę powodują, że ich sprawność fizyczna jest lepsza, dochodzi do rehabilitacji motoryki.

Ważną kwestią jest odczuwany przez starsze osoby komfort psychiczny, ponieważ cieszą się z możliwości przebywania na zielonym, zadbanym terenie, mogą słuchać śpiewu ptaków. Kontakt z żywą naturą przynosi im wiele radości i motywuje do działania. Chętnie uczestniczą w grach i zabawach, organizowanych koncertach i spotkaniach, podczas których chętnie tańczą i śpiewają.To doskonała forma aktywności psychofizycznej. 

Dogoterapia i felinoterapia na terenie domu seniora

Innowacyjne podejście do opieki nad osobami starszymi przynosi zaskakująco dobre rezultaty. W czasie letnich zajęć dla seniorów organizowana jest dogoterapia, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Seniorzy bardzo cenią sobie kontakt z psem, spacerowanie z nim, głaskanie, które poprawiają ich nastrój. Felinoterapia to kontakt z kotem, który jest preferowany przez niektórych mieszkańców domu opieki, każdy, kto miał kontakt z takim zwierzęciem, wie jak mruczenie, ocieranie się daje niezwykłe doznania. Przebywanie ze zwierzętami domowymi, daje namiastkę domu, który opuścili a bliskość żywej istoty która patrzy z ufnością w oczy wywołuje wzruszenie i zadowolenie.

Walory przyrodnicze sprzyjają zajęciom na świeżym powietrzu

Dom seniora położony jest w pobliżu Puszczy Wkrzańskiej i rezerwatu przyrody jeziora Świdwie. W okresie letnim odbywają się spacery po tych pięknych terenach w czasie, których seniorzy mogą odpoczywać i napawać urokami natury. Letnie zajęcia dla seniorów wśród kwitnących drzew i leśnych ścieżek zapewniają im wyciszenie i zadowolenie. Personel domu spokojnej starości organizuje letnie wycieczki oraz wyjazdy w te piękne okolice. Wspólne przebywanie w tak atrakcyjnych miejscach sprzyja konwersacji, wspominaniu zaobserwowanych roślin i zwierząt.

Wśród letnich zajęć nie brakuje dobrego humoru przy licznych opowieściach i żartach. Przebywanie na wspólnym terenie dostosowanym do potrzeb osób starszych aktywizuje pensjonariuszy do wspólnego uczestniczenia w terapiach zajęciowych. Zapominają o bólu stawów a problemy z pamięcią wydają się mniejsze. Kończy się nuda zaczyna się rozwijanie pasji i korzystanie z życia towarzyskiego.Tak, okres letni jest dla seniorów łaskawy, dlatego cieszą się każdym ciepłym dniem i proponowaną im rozrywką oraz aktywnością fizyczną.