Odwiedziny rodziny – najlepszy prezent na Boże Narodzenie. Samotność w starszym wieku oznacza ogromną niepewność i bezbronność. Osoby starsze wymagają zwiększonej uwagi ze strony krewnych, opiekunów i bliskich. Kiedy ta uwaga nie jest możliwa, ich samopoczucie pogarsza się. Opieka nad osobami starszymi powinna być kompleksowa, a nie zawsze jest to możliwe do wykonania w domu. Dlatego dla samotnych seniorów mieszkanie w domu opieki jest odpowiednią opcją, również w czasie świąt. W domu seniora Wiejskie Klimaty każdy podopieczny w miłej atmosferze może spędzić Święta Bożego Narodzenia, ale nie zastąpi to odwiedzin rodziny, które są dla niego najpiękniejszym prezentem.

Pobyt w domu seniora w czasie Świąt Bożego Narodzenia

Nowoczesny dom opieki to nowy etap w życiu osoby starszej, to nowe możliwości i wrażenia. Cierpliwość i troska to główne czynniki wpływające na dobry nastrój osoby starszej. Komunikacja z nią musi być budowana bardzo ostrożnie i z wyczuciem, ponieważ osoby starsze są podatne na wahania nastroju. Wynika to z procesów fizjologicznych: zmiany stanu psychicznego, starzenia się organizmu itp. Dlatego opieka nad samotnym seniorem w domu opieki Wiejskie Klimaty prowadzona jest z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia każdy senior czeka na odwiedziny swojej rodziny, nie oczekuje prezentów, ale wspólnie spędzonego czasu. Może przyjąć swoich gości w pokoju lub udać się na świetlicę i porozmawiać, złożyć sobie nawzajem życzenia, podzielić się opłatkiem i zjeść kawałek ciasta przyniesiony przez rodzinę.

Odwiedziny rodziny najlepszy prezent na Boże Narodzenie

Przyjazna atmosfera i troskliwe podejście personelu nie zastąpią chwil spędzonych z najbliższymi. Życie osoby starszej w domu opieki nie ogranicza się do spacerów, przyjmowania lekarstw i jedzenia, goście są zawsze mile widziani i mogą odwiedzać pensjonariuszy w ciągu całego roku. Pracownicy nawiązują kontakt z podopiecznymi na zasadzie poufności i zawsze starają się wspierać i pomagać. Tak jest również przy okazji każdego ważnego święta.

Personel domu seniora dokłada wszelkich starań, aby podopieczni odczuli świąteczny nastrój w czasie Bożego Narodzenia. Jest pięknie ubrana choinka, ozdoby, potrawy świąteczne, wspólnie śpiewane kolędy, wszystko to pozwala poczuć wewnętrzny spokój. Pracownicy starają się zrobić wiele, aby seniorzy będący pod ich opieką poczuli świąteczny czas. Starsze osoby ceniące Boże Narodzenie odczuwają spokój i często wracają myślami do przeszłości. Na terenie domu opieki jest kapliczka, w której odbywa się msza świąteczna i każdy pensjonariusz może w niej uczestniczyć.

Spędź Boże Narodzenie z seniorem

Dla osoby starszej mieszkającej samotnie w swoim mieszkaniu jak również w domu seniora to odwiedziny rodziny są najlepszym prezentem na Boże Narodzenie. Jeżeli jest taka możliwość zabierzmy naszego seniora na kilka dni do domu, aby mógł cieszyć się świętami w gronie rodziny. Jeżeli taki plan nie może być zrealizowany trzeba znaleźć trochę czasu, aby przyjechać w świąteczny Bożonarodzeniowy dzień i spędzić trochę czasu z bliską starszą osobą. To da niej wiele radości, która, pozytywnie wpłynie na stan zdrowia i będzie czuła się potrzebna, ponieważ rodzina o niej pamięta.   

Święta Bożego Narodzenia to okazja do odpoczynku i wyhamowania. Można spojrzeć za siebie, pokusić się o refleksje. No i najważniejsze święta to rodzina i wzajemne odwiedzanie się. Przyjeżdżając do domu opieki nie trzeba poświęcać seniorowi całego dnia, on tego nie oczekuje. Wystarczy spędzić godzinkę na wspólnych rozmowach, wspomnieniach i patrzeć jak radośnie śmieją się te zmęczone życiem oczy. Nie trzeba tak wiele, aby dać wiele, dlatego nie zapominajmy o osobach, które kiedyś było blisko nas a teraz w czasie choroby potrzebują profesjonalnej opieki. Czy należy obdarować seniora prezentem świątecznym? Na pewno ciepły szal dla seniorki czy szachy dla seniora sprawią im ogromną przyjemność, ale nie liczy się cena prezentu, ale pamięć.

Organizacja Świąt Bożego Narodzenia w domu seniora

Na pewno każdy wie, że podczas Świąt Bożego Narodzenia w domu panuje określony rytuał a konkretne czynności następują po sobie. To właśnie takie momenty dają poczucie przynależności do rodziny, odczuwanie bezpieczeństwa i świadczą o nieprzemijaniu ważnych wartości. A jak jest w domu seniora? Tutaj personel stara się sprawić, aby te świąteczne dni upływały osobom starszym w przyjemnej atmosferze, aby panowała radość. Wiele osób wspomina przeżywanie świąt w swoim dzieciństwie, jakie towarzyszyły temu emocje oraz tradycje.  

Z okresem świątecznym wiążą się odwiedziny dzieci z okolicznej szkoły, które przychodzą do domu seniora z jasełkami, umilając seniorom ten wyjątkowy czas. W domu seniora Wiejskie klimaty panuje atmosfera zrozumienia, poszanowania drugiego człowieka, dlatego również podczas kolacji wigilijnej każdy podopieczny czuje się dobrze. Do jadalni przychodzą osoby poruszające się samodzielnie lub na wózkach inwalidzkich. Na stołach goszczą świąteczne dania takie jak: barszcz czerwony z uszkami, kompot z suszonych owoców, smażona ryba, kapusta, pierogi i ciasta.