Przesilenie wiosenne – jak pomóc seniorom przetrwać ten okres? W czasie przesilenia wiosennego pojawiają się nieprzyjemne objawy takie jak: zmęczenie, osłabienie organizmu i zaburzenia koncentracji. W największym stopniu są one odczuwane przez seniorów, którzy trudniej przechodzą każde wahanie ciśnienia atmosferycznego i następujące zmiany pogodowe. Kiedy następuje przesilenie wiosenne? Koniec zimy i początek wiosny to czas, gdy dochodzi do szybkiego przejścia z jednej pory roku w drugą, przypada on na koniec marca, początek kwietnia. Jak można pomóc seniorom przetrwać ten okres? Taką wiedzę posiadają opiekunowie z domu opieki, którzy, na co dzień otaczają troską ludzi w starszym wieku. Ale również opiekując się w domu rodzicami czy dziadkami, trzeba wiedzieć jak pomóc im przejść przez ten trudny czas.
Na jakie symptomy u seniora trzeba zwrócić uwagę podczas przesilenia wiosennego?
Opiekując się seniorami w okresie przesilenia wiosennego pracownicy domu opieki obserwują u swoich podopiecznych spadek nastroju, chroniczne zmęczenie, ból głowy i nadmierną senność. Niektóre osoby stają apatyczne natomiast inne zbytnio drażliwe.Takie objawy mogą sugerować także różne schorzenia, dlatego trzeba wyeliminować podłoże niedomagań, które trwają dłużej niż kilka dni. Mieszkając z osobą w podeszłym wieku, trzeba zadbać o wzmocnienie jej organizmu, podawać ważne dla tego wieku witaminy i minerały.
Dla seniora ważna jest odpowiednia dawka witaminy C, kwasy omega 3 i omega 6 a także witamina D. Bardzo ważne są przebywanie na świeżym powietrzu, gdy świeci wiosenne słońce warto wyjść z członkiem rodziny, chociaż na krótki spacer. Mieszkańcy domu opieki udają się na przechadzki, przerywane odpoczynkiem na ławce. W takich miejscach znajduje się spory teren, po którym swobodnie i bezpiecznie mogą poruszać się pensjonariusze.
Czy można walczyć z objawami przesilenia wiosennego? Tak, jak najbardziej, to właśnie spacer i dotlenienie organizmu seniora jest dla niego najlepszym lekarstwem na wahania nastroju. Oddychając rześkim powietrzem nasz senior szybko odczuje poprawę funkcjonowania układu krążenia, serca a także mózgu. Pół godzinny relaks na dworze pomoże spokojnie przejść przez czas przesilenia wiosennego. Podczas spaceru, któremu towarzyszy umiarkowany wysiłek fizyczny dochodzi do wydzielania endorfiny i serotoniny, które pozytywnie wpływają na poprawę nastroju.
Jak zadbać o seniora w czasie przesilenia wiosennego?
Co pomoże seniorowi spokojnie i bezpiecznie przejść przez przesilenie wiosenne? Bardzo ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu, a jak na pewno wielu opiekunów zauważyło, seniorzy spożywają zbyt małe ilości wody. A to powoduje narastanie pogorszenia samopoczucia, szybko pojawia się znużenie i nadmierna senność. W tym okresie można zaobserwować, że skóra naszych nestorów staje się wysuszona i podatna na działanie różnych czynników. Dlatego tak ważne jest monitorowanie ilości przyjmowanych płynów w ciągu dnia.
Prawidłowe odżywianie, czyli zbilansowana dieta w walce z przesileniem wiosennym seniorów
Właściwa dieta jest podstawą zdrowia, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, co przez cały dzień zjada nasz senior. A nie powinien spożywać pokarmów powodujących ociężałość, trudności z trawieniem. Co powinno składać się na dietę seniora w okresie przesilenia wiosennego? Na pewno dużo warzyw i owoców bogatych w witaminy i mikroelementy. Warto wprowadzić do codziennego menu ryby i orzechy, które zawierają zdrowe tłuszcze zapewniające lepsze funkcjonowanie mózgu, poprawę koncentracji i lepszą pamięć.
Trzeba wiedzieć, że orzechy mimo dużej zawartości kalorii są prawdziwym zbiorem witaminy E, która normuje cholesterol, nienasyconych kwasów tłuszczowych które wpływają zbawiennie na naczynia krwionośne, ponieważ działają przeciwzakrzepowo. Natomiast kwas foliowy, magnez, miedź, fosfor, witaminy B, wpływają na lepszy nastrój i pamięć. Ryby zapobiegają chorobom nowotworowym, wzmacniają układ immunologiczny, poprawiają wzrok i kondycję skóry. Te produkty to niezbędne składniki diety seniora w czasie przesilenia wiosennego. Jeżeli nestorzy przebywają w domu opieki, mają doskonale zbilansowaną dietę, dopasowaną do ich stanu zdrowia i danej pory roku, dlatego w okresie przesilenia wiosennego ich posiłki są specjalnie opracowane.
Jak zadbać o regenerację organizmu seniora w czasie przesilenia wiosennego?
Aby następowała prawidłowa regeneracja organizmu, ważny jest sen, trwający, co najmniej 8 godzin. Aby senior nie cierpiał z powodu bezsenności należy przestrzegać godzin ostatniego posiłku, który powinien być spożywany nie później niż trzy godziny przed snem. Dzięki temu w czasie nocnego wypoczynku będzie następowało prawidłowe trawienie. Wypoczęci seniorzy chętnie zajmą się swoim ulubionym hobby, będą chętnie uczestniczyli w rozmowach z rodziną. Pensjonariusze domów opieki odbywają różne zajęcia, które mają na celu pobudzenie ich aktywności fizycznej oraz intelektualnej. Starsze osoby chętnie uczestniczą w różnych wydarzeniach kulturalnych, występach muzycznych, cieszą ich spotkania z ciekawymi osobowościami. Bardzo ważna jest terapia zajęciowa i prawidłowa organizacja wolnego czasu, spotkania w gronie rówieśników.