Recepta na długowieczność. Któż z nas nie marzy o długim, szczęśliwym życiu? Któż nie chciałby doczekać się starości, bez żadnych chorób, niepełnosprawności i problemów uniemożliwiających nam normalne funkcjonowanie? Z pewnością każdy chciałby, aby jego starość wyglądała najlepiej, jak tylko to możliwe, aby każdy żył pełnią życia i czerpał z niego wszystko to, co najlepsze. Jak więc cieszyć się pełnią życia mając 60, 70, 80 lat? Czy jest to w ogóle możliwe? 

***

Dom opieki – idealne miejsce dla każdej osoby starszej

Dawniej domy opieki kojarzyły nam się z miejscami, które bardziej odpychały, niż przyciągały. Brudne, z nieprzyjemnym zapachem, kojarzące się z powolnym umieraniem i brakiem zainteresowania ze strony najbliższych. Czy tak jest i teraz? Oczywiście, że nie. W chwili obecnej tworzone domy opieki to miejsca, w których ludzie starsi po prostu żyją, a nie wegetują. To placówki doskonale wyposażone i wyremontowane pod osoby niepełnosprawne i chore. To miejsca, gdzie czuć niezwykły klimat, wyjątkową magię i piękno otaczające taką właśnie przestrzeń. W domach opieki życie płynie zupełnie innym torem. Są zajęcia dla seniorów, jest opieka medyczna, jest zdrowa, pełnowartościowa dieta, totalny spokój, cisza i relaks. Czyż można więc chcieć czegoś więcej? Bez wątpienia każdy senior może zyskać to szczęście, jeśli w takim właśnie miejscu się znajdzie. W większości przypadków mieszka sam w pustym, ponurym mieszkaniu. Raz na jakiś czas wpadną dzieci czy wnuki, ale tak pozostaje cisza i smutek. W domu opieki ma się rówieśników, ludzi z podobnymi zainteresowaniami, pasjami i pomysłami, ma się innych seniorów, z którymi starość może wyglądać naprawdę wyjątkowo, a długowieczność możliwa jest do osiągnięcia.

Czas wolny w domu seniora

Aktywność fizyczna dla każdego

Rzeczą wiadomą jest fakt, że aktywny tryb życia zawsze jest pozytywną stroną każdego z nas, bez względu na to, ile mamy lat. Od dziecka ruch jest wskazany, bowiem sport to zdrowie, mnóstwo endorfin, pełnia życia, energii, dobrej kondycji i jeszcze lepszego samopoczucia. Wszystkie te osoby, które trenują, ćwiczą lub uprawiają w jakikolwiek sposób  aktywność, dłużej cieszą się dobrym zdrowiem i długim życiem. Wiadomo, iż sprawny 50 – latek nie dorówna 20 -latkowi i pod żadnym pozorem nie można rozpatrywać kwestii aktywności fizycznej pod kątem wieku. Zawsze każdy rodzaj ruchu należy dopasować do swoich potrzeb i możliwości. Jeden senior będzie doskonale biegał, inny uprawiał jogę, jeszcze inny stawiał na nordic walking. Każdy adekwatnie do swojego stanu zdrowia powinien robić coś dla siebie, coś, co poprzez aktywność pozwoli mu dobrze się czuć. Zawsze jakakolwiek forma ruchu jest dużo lepsza, niż siedzenie na kanapie z pilotem w ręku. 

Zdrowa dieta to podstawa

Kluczem długowieczności jest bez wątpienia zdrowa dieta. Nie bez powodu tak popularnym jest hasło – jesteś tym, co jesz. Wszystko to, co ląduje w naszym żołądku, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, naszą siłę, większe lub mniejsze zmęczenie, na poprawną pracę narządów, na odpowiednią figurę. Zdrowa dieta stanowi zawsze priorytet i jest ona kluczem do długowieczności. W żadnym wypadku nie powinniśmy w swoim menu mieć przetworzonej żywności, cukrów, alkoholu i innych rzeczy, które do grupy produktów – zdrowe na pewno się nie zaliczają. Każdy powinien stawiać na pięć pełnowartościowych posiłków, w tym dużo owoców i warzyw, odpowiednią ilość białka, zdrowe tłuszcze, jak również i węglowodany złożone. Im bardziej urozmaicona, kolorowa i zdrowa dieta na talerzu, tym z pewnością dłuższe może to zapewnić nam życie.

Dobre samopoczucie to priorytet

I kolejną z kwestii, niezwykle ważną jest na pewno dobre samopoczucie, które biorąc pod uwagę naszą długowieczność, odgrywa bardzo ważną rolę. Stres, zmartwienia, ciągłe nerwy i rozdrażnienie działają niezwykle negatywnie na organizm człowieka. Ten starzeje się zarówno zewnętrznie, jak również i wewnętrznie. Tak ważna jest więc harmonia, równowaga, spokój ciała i ducha. Te wszystkie elementy razem połączone w jedną całość, są w stanie zapewnić każdemy seniorowi takie życie, jakiego on tylko dla siebie pragnie. Żyjąc w niezwykłym miejscu, jakim jest dom opieki w pełni dostosowany do potrzeb seniorów, to właśnie tam można w pełni cieszyć się długim i szczęśliwym życiem, gdzie wiek tak naprawdę nie jest żadnym ograniczeniem.

Długowieczność? Nikt z nas tak naprawdę nie wie, ile będziemy żyć lat. Nigdy nie wiemy co czeka nas za dzień, za miesiąc, za rok… Jeśli będziemy jednak zdrowo żyć, nasze szanse na długie życie z pewnością będą możliwe. Czy istnieje jedna, konkretna recepta na długowieczność? Czy można znaleźć sposób na to, by być szczęśliwym człowiekiem bez względu na wiek? Oczywiście, że można żyć pełnią, ale w przypadku każdej osoby wygląda to zupełnie inaczej. Bez wątpienia dom opieki to idealne miejsce dla wszystkich osób starszych, jeśli oczywiście wyborem jest przestrzeń, w której życie takiej osoby może płynąć beztrosko i szczęśliwie. Aktywność fizyczna, zdrowa dieta, dobre samopoczucie – to wszystko jest w stanie dać długie i szczęśliwie życie, życie takie, na jakim każdemu zależy.