Rozrywki dla seniora na długie jesienne wieczory. Jesień wielu osobom kojarzy się z przygnębiającą aurą, ciągłym deszczem, szarością za oknem i zdecydowanie osłabioną dawką humoru. Poszukując ciekawych form spędzania czasu, zasięgnąć można po różnego rodzaju zajęcia i rozrywki, które okażą się uprzyjemniać ludziom czas. W tym artykule chcielibyśmy właśnie skupić się na pomysłach na jesienne, długie wieczory w odniesieniu do ludzi starszych przebywających w domach opieki. Jak zorganizować im czas, by przyjemnie spędzało im się każdy dzień? Co zrobić, by nie dopadło ich przygnębienie i apatia? 

Terapia zajęciowa – dlaczego to dobry wybór? 

Chcąc zapewnić seniorom w domach opieki różnorodne sposoby spędzania wolnego czasu, zaoferować można im pełen wachlarz możliwości. Doskonale sprawdza się terapia zajęciowa, której to celem jest dążenie do zapewnienia sprawności zarówno fizycznej, jak również psychicznej, ale także poprawy zaradności czy życia w grupie. Dzięki indywidualnie dobranym rozwiązaniom, każdy senior może wybrać odpowiednią formę zajęć w danej grupie i z niej czerpać to wszystko, co dla niego najlepsze. Dzięki zajęciom w grupach seniorzy mogą zlikwidować wszelkie bariery komunikacyjne, mogą nauczyć się pracy w grupie, spędzania miło czasu z innymi ludźmi, jak również i jeszcze większego usamodzielniania się. Korzyści płynące z terapii zajęciowej są naprawdę ogromne i jak najbardziej warto na nie właśnie postawić. Co więc można wybrać?

Różnorodne formy aktywnościdom opieki

Terapia zajęciowa może być podzielona na wiele jej gałęzi i każdy senior, w zależności od swoich upodobań, ale również i możliwości zdrowotnych, daną formę spędzania wolnego czasu może dla siebie wybrać. Wyróżnia się trzy rodzaje form aktywności: ergoterapia, socjoterapia i arteterapia. Czym się one między sobą różnią? Pierwsza, ergoterapia to rodzaj wszelkich możliwych zajęć manualnych. Można więc tutaj zdecydować się na hafciarstwo, na tkactwo, krawiectwo, a także różnego rodzaju prace w ogrodzie, na zajęcia stolarskie, na wikliniarstwo. Szereg propozycji uzależniony jest od danego domu opieki, który posiada stosowną ofertę na konkretne zajęcia. Druga, socjoterapia, to wszelkie możliwe działania, w których to leczy się zaburzenia zachowania oraz zaburzenia emocjonalne. Dzięki spotkaniom towarzyskim osoby otwierają się na innych ludzi, są bardziej komunikatywni, pewni siebie. W ramach takich zajęć można zastosować między innymi terapię poprzez ruch, rekreację, zabawoterapię czy też trening umiejętności społecznych. I trzecia, arteterapia, to wszystkie te zajęcia, które związane są z kulturą oraz sztuką. Wyróżnić można więc tutaj zajęcia tańca, muzykoterapii, malarstwa, dekoratorstwa i wszystkich innych, w których senior może tworzyć, projektować, kreować i przede wszystkim doskonale się bawić. 

Wiele form spędzania wolnego czasu

Wiadomo, iż każdy senior potrzebuje odpowiedniego zagospodarowania mu czasu wolnego. Samotne siedzenie w pokoju z pewnością nie jest dobrym pomysłem, by ten mógł czerpać radość życia i cieszyć się okresem starości. Dzięki zajęciom można spędzić tę starość w naprawdę cudowny sposób, oczywiście w pełni dopasowany do możliwości osoby starszej. Wiadomo bowiem, iż w tym wieku ludzie często zmagają się z różnego rodzaju chorobami. To wszystko powoduje różnego rodzaju ograniczenia, czy to ruchowe czy intelektualne, dlatego też tak ważne jest to, by dopasować pod konkretnego seniora odpowiednią formę zajęć. Dla jednego idealnym sposobem spędzania wolnego czasu będzie aktywność fizyczna, z kolei ktoś inny z racji problemów z chodzeniem zupełnie się w tym nie odnajdzie. Dla danej grupy najlepsze okażą się być planszówki, z kolei inne osoby z racji ograniczeń związanych z chorobą, nie będą w stanie brać w takich zabawach udziału. To wszystko więc sprawia, że oferty domów opieki w kwestii oferowanych form spędzania wolnego czasu są tak różnorodne, iż z pewnością każdy jest w stanie dopasować do siebie coś idealnego.

Najbardziej popularna jest aktywność ruchowa. Wiadomo bowiem, iż sport to zdrowie, a więc im więcej ruchu, tym lepszym może to okazać się sposobem na utrzymanie dobrej kondycji. W domach opieki takie formy aktywności mogą przyjąć różnorodną formę, począwszy od zajęć prowadzonych przez trenera, po aktywność w formie różnego rodzaju prac, w tym na przykład przy zbieraniu jabłek, sadzeniu kwiatów, sprzątaniu ogrodu. Drugą formą spędzania czasu jest rozrywka intelektualna. Tutaj można zaoferować seniorom biblioteki pełne książek, można organizować wieczorki literackie, zakupić planszówki, zabawę w kalambury, grę w szachy. Możliwości spędzania w takiej formie czasu wolnego są naprawdę ogromne. Dla wielu seniorów rozrywką będzie również słuchanie muzyki czy oglądanie telewizji. Muzykoterapia stanowi doskonałą formę leczenia, relaksu i ukojenia dla bardzo wielu seniorów.

Sposoby na spędzanie wolnego czasu przez seniorów mogą być naprawdę różne i im lepszą dany dom opieki przygotuje ofertę, bym bardziej szczęśliwi będą jego mieszkańcy. A ponad wszystko oprócz szeregu różnorodnych zajęć, warto pamiętać także o rozmowach z pacjentami, bo nie ma nic lepszego, niż obecność drugiego człowieka.