Spacery –  najlepszy sposób na jesienną aktywność. Latem bardzo chętnie wychodzimy z domu, ciesząc się piękną pogodą. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej jesienią, kiedy dni stają się krótsze i znacznie chłodniejsze. Tymczasem nie powinniśmy zapominać o codziennej aktywności zarówno własnej, jak i seniorów. Najlepszym sposobem na to, aby zaczerpnąć nieco świeżego powietrza, a przy tym nie forsować organizmu, są spacery. 

Jakie korzyści przynosi regularne spacerowanie?

Spacery dają seniorom wiele korzyści, wśród których najważniejsza to poprawa wydolności fizycznej organizmu. Dzieje się tak między innymi dlatego, że osoba starsza pozostaje w ruchu przez określony czas, a dodatkowo ma świetną okazję do tego, by się dotlenić. Tlen pozytywnie wpływa na funkcjonowanie niemal wszystkich komórek w naszym organizmie. Regularne spacery pozwalają pozostać w formie i zachować dobrą wagę. Pamiętajmy, że w późniejszym wieku jest to trudne, gdyż przemiana materii nie pracuje tak, jak wcześniej. Tymczasem nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zapadalności na choroby układu krążenia, a także cukrzycę. Spacer pozwala rozładować emocje, dzięki czemu przyczynia się do spadku ciśnienia tętniczego. Nie zapominajmy też o wpływie aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne seniora. Spacerując, może on oderwać się od codzienności, jednocześnie pozostając w kontakcie ze światem. Przebywanie na świeżym powietrzu hartuje organizm, dzięki czemu w naturalny sposób wzmacniamy odporność. Spacer stanowi jedną z lepszych form aktywności fizycznej osób w podeszłym wieku. Jeśli seniorzy nie pokonują zbyt długich tras, to nie przeforsowują organizmu.

Jak ubrać się na jesienny spacer?

Jesienna pogoda charakteryzuje się dużą zmiennością. Gdy wychodzimy z domu o poranku, zwykle temperatura nie przekracza 10 stopni, jednak w ciągu dnia często robi się naprawdę ciepło. Dlatego też warto dobrze zastanowić się nad doborem stroju dla seniora, który wybiera się na jesienny spacer. Ogólna zasada mówi, że powinniśmy ubierać się na cebulkę. Dzięki temu w razie potrzeby można pozbyć się kolejnej warstwy bądź ponownie założyć ją na siebie. Dzięki ubieraniu na cebulkę nie przegrzejemy się, nie będzie nam też zimno. Jeśli na dworze padał deszcz, nie zapominajmy o nieprzemakalnym obuwiu. Wielu seniorów ma tendencję do noszenia jesienią ciepłych, niemalże zimowych ubrań. Owszem, jeśli wychodzimy na dwór pod koniec listopada, to okazują się one dobrym wyborem, jednak na początek października lepiej wybierać nieco cieńszą odzież. Pamiętajmy, że przegrzewanie organizmu nie jest wskazane w żadnym wieku.

Kiedy można wybrać się na jesienny spacer?

Jaka pora dnia będzie odpowiednia na spacer jesienią? Wiele zależy tutaj od preferencji własnych seniora. Niektórzy lubią spacerować o poranku, inni wolą przechadzać się wieczorami. Eksperci są jednak zdania, że najzdrowiej jest się wybrać na przechadzkę w środku dnia. Temperatura jest wtedy stosunkowo wysoka, zatem nie przeziębimy się, będąc na zewnątrz nawet przez dłuższy czas. Ponadto ograniczeniem jesiennych spacerów pozostaje smog, który jest ogromnym problemem zarówno w dużych miastach, jak i w małych miejscowościach. Największe stężenie pyłów obserwujemy o poranku oraz wieczorami, natomiast w ciągu dnia jest ono nieco mniejsze. To sprawia, że najlepiej wybrać się na spacer w okolicach południa, najlepiej po ciepłym posiłku, czyli po obiedzie. Niskie temperatury nie są przeciwwskazaniem do spacerowania, jednak w przypadku, gdy oscylują one w okolicach zera, powinniśmy przebywać na dworze nieco krócej.

Kiedy lepiej unikać jesiennych przechadzek po dworze?

Spacer to doskonały sposób na jesienną aktywność fizyczną. Niemniej jednak w niektórych przypadkach nie jest on wskazany. Powinniśmy unikać wychodzenia na zewnątrz, jeśli pada deszcz i wieje silny wiatr. Lekka mżawka nie stanowi przeciwwskazania, jednak silna ulewa już tak. W bardzo wietrzny dzień lepiej unikać wychodzenia z domu, chyba że w towarzystwie bliskiej osoby. Przeciwwskazaniem do jesiennego spaceru będzie również choroba. O ile na lekki katar czy kaszel dobrze działa chłodne powietrze, o tyle w przypadku gorączki, bólów mięśni czy gorszego samopoczucia lepiej pozostać w łóżku i wyleczyć się, zanim wyjdziemy na zewnątrz. Spacerów unikamy również w godzinach, gdy na dworze występuje duży smog.

Jak długo powinien trwać spacer jesienią?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak długo można spacerować jesienną porą? Nie ma jednoznacznych wytycznych w tej materii – przyjmuje się, że możemy spacerować na tyle, na ile pozwolą nam nasze siły. Dla jednych 15 minut okazuje się wystarczające, inni potrafią przechadzać się nawet 2 godziny. Ważne, aby trafnie ocenić możliwości swojego organizmu, jednocześnie go nie przeciążając. Najzdrowszy jest spacer marszem, jednak osoby starsze często chodzą wolniej – nie popędzajmy ich, gdyż nie są to w żadnym przypadku wyścigi. Powolne przechadzanie się i napawanie jesiennym krajobrazem jest tak samo wartościowe, jak spacer z kijkami Nordic Walking. To od możliwości seniora zależy, jaką aktywność wybierze.