Spotkania seniorów z kulturą. Badania naukowe wykazują, że częsty kontakt z kulturą nie tylko uwrażliwia nas na rzeczywistość, ale również pozwala lepiej się w niej odnaleźć. Ponadto możemy na chwilę zapomnieć o naszej codzienności, skupiając się na estetyce i pięknie. Spotkania z kulturą są niezmiernie ważnym aspektem w życiu seniora. Na czym mogą polegać i jak ich do nich zachęcić?

Chwila dla sztuki, chwila dla siebie

Spotkania z kulturą stanowią sposób na spędzenie wolnego czasu, lecz nie możemy mówić o nich jedynie w tym kontekście. Zwróćmy uwagę, jak wiele dają one seniorowi – uwrażliwiają, pozwalają skupić się na współczesnych problemach, pokazują świat od zupełnie innej strony. Niektórzy są zdania, że kultura może przybliżyć seniora do naszych czasów, pokazać mu, z czym obecnie zmaga się świat oraz jakie są najczęstsze dylematy ludzi młodych. To sprawia, że delikatnie zanika bariera pokoleniowa. Niemniej jednak kontakty ze sztuką to również doskonały sposób na to, aby skupić się na sobie i na swoich potrzebach. Sztuka niejedno ma imię, dlatego każdy może wybrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Słuchanie muzyki, czytanie książek czy oglądanie obrazów to tylko niektóre aktywności, jakie na co dzień mogą podejmować seniorzy. Nie warto jednak ograniczać spotkań ze sztuka wyłącznie do domowego zacisza. Senior powinien od czasu do czasu udać się na koncert, spotkanie autorskie czy do muzeum. 

Arteterapia – nie tylko dla dzieci

O terapii sztuką słyszał niemal każdy, jednak najczęściej mówi się o niej w kontekście małych dzieci. Badania wykazują, że pomaga ona zwalczać objawy autyzmu, uspołecznia, a także uwrażliwia maluchy nadaktywne ruchowo. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż coraz częściej zajęcia z zakresu arteterapii organizowane są nie dla dzieci, a dla seniorów. To oni uczestniczą w spotkaniach, na których prowadzący próbuje zainteresować tańcem, literaturą, muzyka czy malarstwem. Arteterapia pomaga poradzić sobie z wieloma trudnościami wieku starczego. Będzie idealnym rozwiązaniem dla pacjentów po udarach czy innego rodzaju ciężkich chorobach. Chętnie uczęszczają na nią również seniorzy z depresją czy traumą po stracie kogoś bliskiego. Arteterapia powinna być prowadzona przez doświadczonego pedagoga, który na co dzień pracuje z seniorami. Ważne, aby nie tylko zainteresować osoby starsze sztuką, ale również umieć z nimi rozmawiać. Zajęcia z arteterapii odbywają się w domach kultury czy w ośrodkach wspierających seniorów i najczęściej są bezpłatne.

Jak zachęcić seniora do kontaktu ze sztuką?

Seniorzy bardzo często pokazują pewne zrezygnowanie, które może nawet przerodzić się w niechęć do życia. Rzadko wychodzą z domu, nie mówiąc już o spotkaniach ze sztuką. Tymczasem obecnie mamy tak dużo możliwości, że każdy senior z całą pewnością znajdzie wśród nich coś dla siebie. Ci, którzy mają problemy ze wzrokiem, mogą słuchać audiobooków. Seniorzy mający problem z poruszaniem się mogą korzystać ze specjalnych ścieżek w muzeach, które są dopasowane do ich potrzeb. Książki możemy wypożyczać z biblioteki, a wiele wydarzeń kulturalnych ma charakter otwarty, dzięki czemu nie musimy płacić na przykład za bilety wstępu. Niemniej jednak seniorzy nie zawsze zdają sobie z tego, co przygotował dla nich dzisiejszy świat. Żyją w przeświadczeniu, że w ich wieku nie ma już możliwości, aby kontaktować się ze sztuką, nawet jeśli w przeszłości bardzo lubili czytać książki czy wychodzić do teatru. Warto przekonać ich, że jest zupełnie inaczej. 

Wydarzenia kulturalne specjalnie dla seniorów

Osoby starsze często czują się zagubione wśród młodych. Dlatego też wiele wydarzeń organizowanych jest specjalnie dla nich, tak aby mogli poczuć się na nich komfortowo. W dodatku tematyka spotkań dopasowana jest do potrzeb oraz zainteresowań seniorów. Mogą oni uczestniczyć w koncertach, spotkaniach z autorami książek, ciekawych wykładach tematycznych czy nawet zajęciach aktywizujących. Dlaczego warto uczestniczyć w tego typu wydarzeniach? Przede wszystkim są one doskonałym sposobem na to, aby pozostawać w kontakcie z kulturą bez względu na swój wiek. Dodatkowo stanowią świetną okazję do nawiązania nowych kontaktów z osobami w podobnym wieku i o podobnych zainteresowaniach. Podczas różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych możemy znacząco poszerzać swoje horyzonty, zdobywając nową wiedzę. Tego typu imprezy organizowane są o każdej porze roku – latem w plenerze, natomiast jesienią czy zimą w pomieszczeniach zamkniętych. Zwróćmy uwagę, że wstęp na nie jest darmowy bądź też musimy za niego zapłacić jakąś symboliczną kwotę. Warto szukać podobnych eventów w domach kultury, ośrodkach aktywizacji seniorów czy fundacjach, które wspierają osoby starsze. Coraz częściej uniwersytety trzeciego wieku skupiają się na tym, aby seniorzy byli aktywizowani pod kątem kontaktów z kulturą. Jest to doskonałe rozwiązanie, niemniej jednak ma ono pewną wadę. Niestety, uniwersytety trzeciego wieku zlokalizowane są głównie w dużych miastach, przez co osoby z mniejszych miejscowości mają słaby dostęp do tego typu wydarzeń.