W jaki sposób można pomagać starszym ludziom? Opieka nad starszą osobą nie jest łatwym zadaniem. Obejmuje ona nie tylko zabiegi pielęgnacyjne, ale także troskę o dobre samopoczucie seniora. Niezwykle ważne jest zadbanie o jego aktywność fizyczną, regularne przyjmowanie leków i odpowiednią dietę, ale to nie wszystko. W jaki sposób można pomagać starszym ludziom?

Samotność, czyli główny problem seniorów

Osoby starsze często wycofują się z życia społecznego. Według badań seniorzy mają zwiększony poziom zaufania do ludzi, aniżeli osoby młodsze. Jest to szansą na łatwiejsze nawiązywanie kontaktów z nieznajomymi, dzięki czemu łatwiej jest pomóc takim osobom, nie będąc członkiem ich rodziny. Z drugiej strony jest to ogromne zagrożenie, gdyż takie osoby narażone są kontakt z oszustami i złodziejami, którzy chcą wykorzystać obdarzone im zaufanie. Seniorom często doskwiera złe samopoczucie i nie odczuwają oni sensu w życiu.

Codzienna pielęgnacja osób starszych

Troska o seniorów polega głównie na pielęgnacji, która może często przekraczać ich możliwości. Niekiedy niezbędna okazuje się w pomoc drugiej osoby czy specjalisty. Aby osoba starsza czuła się dobrze należy zadbać o pewne kwestie, takie jak:

  • Mobilność- senior powinien być przez cały czas aktywny, dobrze jeśli będzie pamiętał o codziennej gimnastyce. Ciekawą propozycją jest zapisanie starszej osoby na specjalne zajęcia dla seniorów, jak na przykład joga. Jeśli zachowa on dobrą sprawność fizyczną, wówczas będzie mógł samodzielnie dbać o swoją higienę. Aby ułatwić mu codzienne zabiegu, warto rozważyć montaż uchwytów w łazience, dzięki czemu wszelkie czynności będzie on mógł wykonywać w pełni bezpiecznie.
  • Prywatność- osoba starsza musi mieć przede wszystkim pokój, gdzie będą znajdowały się wszystkie cenne dla niej przedmioty. Przy przeprowadzce należy zapewnić jej jak najmniej stresu, pamiętając o zabraniu wszystkich ważnych pamiątek rodzinnych i innych rzeczy osobistych. Seniorzy nie lubią zmian, a więc nie należy przekonywać takiej osoby na siłę do remontu czy innych zmian w życiu, które mogłyby wywołać stres i zaburzyć równowagę wewnętrzną.
  • Higiena- starszy człowiek jest często uzależniony od innych. Niekiedy potrzebuje pieluch i innych akcesoriów higienicznych. Należy pamiętać, aby zawsze czuł się komfortowo. Częstym problemem seniorów jest zwłaszcza nietrzymanie moczu. Prawidłowa higiena jest podstawą w pielęgnacji seniora.
  • Profilaktyka przeciwodleżynowa- jeśli chodzi o osoby leżące, należy zadbać o to, aby nie powstały u nich odleżyny. Do tego celu przydają się specjalne środki przeciw odleżynom, które należy wcierać w skórę. Czasem potrzebne okazuje się też specjalne łóżko rehabilitacyjne wyposażone w materac przeciwodleżynowy.
  • Lekarstwa oraz badania- zajmując się osobom w zaawansowanym wieku trzeba troszczyć się o jej regularne przyjmowanie leków. Niezbędne jest też planowanie konsultacji specjalistycznych, dzięki którym można modyfikować proces leczenia i sprawdzać jego postępy.
  • Dieta- seniorom zalecana jest też odpowiednia dieta, bogata w wapń i ważne witaminy. Niektóre osoby wraz z wiekiem tracą apetyt, właśnie dlatego ważne jest to, aby dania były apetyczne i zachęcały do jedzenia. Niezwykle groźne jest odwodnienie, dlatego należy też zadbać o prawidłowe nawodnienie seniora.
  • Bezpieczeństwo- w sprzedaży znajdują się specjalne telefony komórkowe dla ludzi starszych czy też alarmy osobiste z systemem SOS. Takie rozwiązania pozwalają na szybkie uzyskanie pomocy w wyjątkowych sytuacjach i zwiększają bezpieczeństwo seniora.

Jak jeszcze pomóc osobom starszym? 

Trzeba pamiętać zwłaszcza o:

  • regularnych wizytach u lekarza i diagnostyce,
  • sezonowych wizytach u dermatologa czy podologa,
  • zrównoważonej aktywności fizycznej,
  • rehabilitacji,
  • codziennej pielęgnacji ciała,
  • regularnej gimnastyce,
  • spacerach,
  • rozrywce (kino, teatr, koncert),
  • suplementacji,
  • uczestniczeniu w wydarzeniach czy warsztatach dla seniorów,
  • aktywności umysłowej (np. krzyżówki).

Opieka nad seniorem- troska i rozmowa

Istotne jest też to, aby senior wiedział o tym, że jego wiemy dobrze, z jakimi schorzeniami się zmaga. Musimy słuchać jego potrzeb, problemów, jak i towarzyszyć mu w trakcie wizyt u lekarza. Takie wsparcie jest niezwykle ważne. Ponadto, dobrą propozycją będzie wspólne prowadzenie dziennika, w którym znajdą się informacje dotyczące wizyt lekarskich, przyjmowanych leków, godzin mierzenia ciśnienia itp. Jeżeli senior ma kłopoty z pamięcią, trzeba przypominać mu o regularnym zażywaniu lekarstw. Z seniorem należy rozmawiać o jego stanie zdrowia, jednak należy to robić subtelnie. Niektóre osoby wstydzą się dzielenia swoimi problemami zdrowotnymi z innymi osobami. Osoba starsza musi też wiedzieć, że liczymy się z jej zdaniem. Podstawą jest tutaj szczera rozmowa i nie powinno się traktować drugiej osoby w sposób pobłażliwy. Trzeba też panować nad własnymi nerwami, nie krzyczeć i nie karcić seniora, nawet w przypadku kiedy zachowuje się w nieodpowiedni sposób. W kontaktach ze starszym człowiekiem należy wykazać się delikatnością i cierpliwością. Najważniejsze w opiece jest poznanie potrzeb drugiej osoby, obserwowanie wszelkich zmian w jej zachowaniu i zachęcanie do codziennej aktywności.