Zajęcia integracyjne w domu seniora. Co zrobić ze starszą osobą wymagającą szczególnej troski w domu to pytanie, przed którym nieuchronnie stają bliscy, pod których opieką ona pozostaje. Jeżeli nie mogą zapewnić odpowiedniej kurateli decydują się na skierowanie babci, mamy czy taty do domu seniora, gdzie oferowana jest całodobowa opieka. Jakość życia seniorów, a także ich komfort psychiczny zależy od różnorodności zajęć. Oczywiste jest, że osoba w podeszłym wieku musi uprawiać gimnastykę, czytać książki, to zajęcia klasyczne i powinny być włączone do codziennej rutyny, niezależnie od wieku. Ale bardziej kreatywna organizacja wypoczynku dla osób starszych, zajęcia integracyjne w domu seniora pozwalają ciekawie spędzić  czas. Wiejskie Klimaty to dom dla seniora położony w urokliwej wsi, wśród zieleni, gdzie opiekunowie organizują czas każdemu mieszkańcowi i prowadzą zajęcia budujące ich wzajemne relacje.  

Zajęcia integracyjne w domu seniora

Starość i choroba nie są powodem, dla którego życie staje się nudne. Jeśli potrzebujesz pomocy w zorganizowaniu opieki dla chorego najlepszym wyjściem jest skorzystanie z prywatnego domu seniora Wiejskie Klimaty. Zajęcia z osobami starszymi dobierane są pod kątem choroby podstawowej i mają na celu rehabilitację oraz przywrócenie ważnych funkcji poznawczych, które są tracone wraz z wiekiem. Można mieć pewność, że zajęcia integracyjne w domu seniora przyniosą wiele przyjemnych emocji. Organizowane są kreatywne zajęcia z rysunku, modelowania, robienia na drutach, szycia, a czasem spotkania muzyczne. Prowadzone są również zajęcia mające na celu przeciwdziałanie zmianom w sferze poznawczej związane z wiekiem: czytanie poezji, rozwiązywanie krzyżówek, zagadek, gry itp. W domu seniora pod okiem opiekunów osoby starsze wybierają się na spacery oraz biorą udział w innych formach aktywności.

Zajęcia intelektualne dla osób starszych

W początkowej fazie choroby obserwuje się umiarkowane zaburzenia pamięci i myślenia. Ale na tym etapie może nadal być zainteresowany oglądaniem telewizji, czytaniem książek, rysowaniem, układaniem puzzli, słuchaniem muzyki. Jednocześnie ważne jest, aby wziąć pod uwagę potrzeby seniora, co pomoże osiągnąć jego większe zaangażowanie w proces.

Wraz z postępem choroby większość rozrywek staje się dla człowieka nieciekawa i niedostępna ze względu na jego stan. Większość czasu spędza w łóżku, więc czas wolny trzeba nadrobić uwzględniając zachodzące zmiany. Książki można zastąpić słuchaniem audiobooków, wprowadzić proste robótki ręczne na stymulację mózgu.

Ale najważniejsza jest komunikacja a zajęcia integracyjne w domu seniora służą współdziałaniu, budowaniu i wzmacnianiu więzi między mieszkańcami.Tutaj stosuje się specjalne zajęcia oraz ćwiczenia rozwijające motorykę i stają się częścią codziennej rutyny. Wiejskie Klimaty to całodobowy monitoring, regularne przyjmowanie leków, zbilansowane odżywianie, ciągła aktywność, komunikacja, a nawet gry. Wszystko to stwarza dogodne warunki do zachowania sprawności umysłowej i fizycznej starszej osoby. 

Zajęcia rekreacyjne dla osób starszych

Sposobów na rozrywkę jest wiele, więc można wybrać te, które będą odpowiadały szerokiej gamie osób starszych. Każdy może robić to, co lubi, zajęcia przynoszą korzyści, a dodatkowo dają możliwość znalezienia sobie towarzystwa. Codzienna gimnastyka, która opóźnia procesy starzenia poprawia samopoczucie seniorów. Szczególnie aktywność fizyczna na świeżym powietrzu przynosi wiele korzyści zdrowotnych i zadowolenia, sprzyja nawiązywaniu znajomości. Kontakt z przyrodą, naturalne światło daje możliwość uzupełnienia niedoborów witaminy D a także wyzwala endorfiny. Dom seniora to miejsce pełne sztuki i kultury, organizowane są koncerty, spotkania i wystawy, prowadzona jest dogoterapia i felinoterapia (kontakt ze zwierzętami).

Najpopularniejsze zajęcia integracyjne w domu seniora:

  • Warcaby i szachy – dobrze stymulują mózg, ćwiczą uwagę i koncentrację.
  • Gra w karty jest popularna również wśród seniorów. Gry karciane ćwiczą pamięć, ponieważ w większości przypadków trzeba zapamiętać karty z ręki przeciwnika oraz te, które już zostały odzyskane.
  • Gry planszowe świetnie rozwijają wyobraźnię i myślenie asocjacyjne.
  • Można wybrać jedną lub więcej opcji robótek ręcznych, na szczęście istnieją techniki klasyczne i nowe, które doskonale sprawdzają się jako zajęcia dla osób starszych. 
  • Dla kreatywnych osób odpowiednia jest gra na instrumentach muzycznych i śpiew. Taka aktywność jest najskuteczniejsza dla poprawy funkcji mózgu w prawie wszystkich obszarach. Odpowiednie jest również karaoke – można na przykład zorganizować wieczór tematyczny z piosenkami.
  • Taniec jest również odpowiedni dla pensjonariuszy, którzy nie mają przeciwwskazań do umiarkowanej aktywności fizycznej. Taniec pomaga zachować sprawność fizyczną, zachować ruchomość w stawach i rozwinąć gibkość. Taniec dobrze wpływa również na pamięć, pracę móżdżku, który odpowiada za koordynację ruchów.
  • Oglądanie filmów. Starsi ludzie często tęsknią za młodością, dlatego uwielbiają stare filmy, które tworzą szczególną atmosferę przeszłości. Można się spotkać w towarzystwie, wybrać film i miło spędzić czas przy filiżance herbaty.

Wypoczynek w domu seniora

W domu seniora Wiejskie Klimaty oprócz pomocy medycznej i socjalnej opiekunowie pomagają ciekawie i pożytecznie spędzić czas. Stan psychiczny człowieka jest równie ważny jak jego zdrowie. Przy optymistycznym nastawieniu leczenie i rehabilitacja są o wiele bardziej udane. Regularnie organizowane są różne imprezy i stwarzane są warunki, w których każdy może uprawiać swoje zainteresowania. Zajęcia integracyjne są ciekawe i zabawne, istnieje możliwość komunikowania się z rówieśnikami, grania w różne gry, gromadzenia się w kołach zainteresowań, aktywnego i pożytecznego spędzania wolnego czasu.Tutaj panuje domowa i przyjazna atmosfera, w której każdy czuje się częścią dużej i przyjaznej rodziny.