Czy ludzie starsi mogą opiekować się zwierzętami? Wzięcie pod swój dach zwierzęcia zawsze wiąże się z odpowiedzialnością i zaangażowaniem w opiekę nad nim. Jak się okazuje, decyzję taką mogą podjąć nie tylko ludzie młodzi, ale również seniorzy. W jakich przypadkach opieka osób starszych nad zwierzętami jest możliwa? Czy istnieją w tej materii jakieś ograniczenia?

Zwierzę i senior – tak czy nie?

Z prawnego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, aby osoba starsza posiadała zwierzę. Wręcz przeciwnie, nie mamy możliwości jej tego zabronić w przypadku, gdy nie jest ubezwłasnowolniona. Skąd więc biorą się wątpliwości na tym tle? Otóż opieka nad zwierzęciem związana jest z przejęciem za nie odpowiedzialności i koniecznością pewnego zaangażowania się. Wielu z nas wydaje się, że senior nie jest w stanie właściwie zaopiekować się pupilem, zwłaszcza jeśli sam jest schorowany i potrzebuje pomocy w wykonywaniu niektórych czynności. Tymczasem wszystko zależy tak naprawdę od skali przedsięwzięcia. Prowadzenie dużego gospodarstwa rolnego rzeczywiście może być ponad siły seniora, jednak posiadanie w domu psa czy kota często okazuje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Osoba starsza we własnym zakresie powinna ocenić, czy będzie w stanie zająć się zwierzęciem, zwłaszcza jeśli na co dzień mieszka sama.

Korzyści z obcowanie seniorów ze zwierzętami

Posiadanie zwierzęcia to nie tylko obowiązek, lecz również cały szereg korzyści, jaki senior może odnieść. Przede wszystkim czuje się on potrzebny, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza, jeśli członkowie rodziny prowadzą swoje życie i rzadko go odwiedzają. Nawet jeśli osoba starsza mieszka z bliskimi, a tych na co dzień zwykle nie ma w domu, może czuć się samotna. Tymczasem posiadanie zwierzęcia daje pewien cel w życiu – senior ma po co wstać z łóżka, czuje, że jego życie ma sens. Ponadto, zwierzę w jakiś sposób porządkuje dzień, co jest istotne w przypadku osób, które nie mają wielu obowiązków domowych. Pamiętajmy, że obcowanie ze zwierzęciem może przynosić wiele korzyści dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Dobrym przykładem są regularne spacery z psem, poprawiające pracę układu trawiennego czy układu krążeniem. Przebywanie ze zwierzęciem pomaga poradzić sobie z depresją, może również opóźniać rozwój demencji starczej.

Kiedy seniorzy nie powinni opiekować się zwierzętami?

Choć opieka seniorów nad zwierzętami przynosi wiele korzyści, nie zawsze będzie ona możliwa. Mowa tutaj i sytuacjach, w których senior nie potrafi zadbać sam o siebie, na przykład z powodu choroby, oddziałującej na jego zdrowie. Jeśli osoba starsza ma problemy z poruszaniem się, nie może swobodnie przemieszczać się nawet po domu czy też choruje na Alzheimera, lepiej nie powierzać jej pod opiekę zwierzęcia. Innymi słowy, jeśli to opiekun będzie musiał w znacznie większym stopniu zajmować się zwierzęciem, warto dobrze przemyśleć kwestię przygarnięcia go pod swój dach. Oczywiście, niektórzy opiekunowie bardzo chętnie podejmują się tego zadania, gdyż sami chcą posiadać zwierzę. Niemniej jednak powinna być to wyłącznie ich decyzja, podjęta z pełną świadomością odpowiedzialności, jaką będą musieli na siebie przejąć.

Opieka nad zwierzętami gospodarczymi

Opieka seniorów nad zwierzęciem takim, jak pies, kot czy chomik jest jak najbardziej możliwa, zwłaszcza jeśli stan zdrowia osoby starszej wciąż jest bardzo dobry. Niemniej jednak pojawia się pytanie, czy seniorzy mogą opiekować się zwierzętami gospodarskimi, takimi jak krowy, świnie czy konie? W tym kontekście sprawa nie jest już tak oczywista. Z jednej strony niektórzy seniorzy wciąż prowadzą swoje gospodarstwa, z drugiej strony są to naprawdę nieliczne przypadki. Opieka nad zwierzętami gospodarczymi wymaga posiadania bardzo dobrej kondycji fizycznej oraz dużych pokładów energii. Dla wielu osób starszych może być to zbyt duże wyzwanie, któremu trudno będzie sprostać. Oczywiście, obcowanie ze zwierzętami gospodarskimi także pozytywnie wpływa na stan zdrowia seniora, jednak w wielu przypadkach opiekę nad nimi musi przejąć młodsza osoba.

Dom seniora, oferujący kontakt ze zwierzętami

Jeśli osoba starsza ma w najbliższym czasie zamieszkać w domu seniora, wybierzmy taki, który oferuje kontakt ze zwierzętami, chociażby z psami. Dogoterapia cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, i to nie tylko wśród dzieci, ale wśród osób w każdym wieku. W przypadku, gdy senior wciąż będzie zamieszkiwał z nami bądź po prostu, pozostanie w swoim mieszkaniu, zapewnijmy mu zajęcia z dogoterapii bądź hipoterapii (praca z końmi). Jest to rozwiązanie, stanowiące kompromis pomiędzy posiadaniem zwierząt, a rezygnacją z obcowania z nimi. Dobrze sprawdzi się w przypadku seniorów, którzy nie czują się na siłach, aby we własnym zakresie zaopiekować się zwierzęciem. Pamiętajmy, że wzięcie pod swój dach psa, kota czy nawet chomika to poważne zobowiązanie, dlatego decyzję zawsze warto przemyśleć kilkakrotnie. Musimy mieć na uwadze, że z czasem stan zdrowia seniora może się pogorszyć, dlatego musimy być gotowi, aby w razie potrzeby przejąć opiekę nad zwierzęciem.