Jak wybrać dom opieki? Znalezienie właściwej opieki dla seniora stanowi niemałe wyzwanie, zwłaszcza dla osób aktywnych zawodowo. W przypadku seniorów, którzy większość dnia spędzają w pozycji leżącej, często pojawia się pomysł zamieszkania w domu opieki. Podobnie jak w kontekście osób, które nie mają nikogo bliskiego w pobliżu. Pozostaje jednak pytanie, na co zwrócić uwagę, wybierając dom opieki?

Odległość od miejsca zamieszkania bliskich

Podstawowym aspektem, na jaki zwraca uwagę większość bliskich seniorów, jest odległość domu opieki od ich miejsca zamieszkania. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne, głównie ze względu na możliwość odwiedzania seniora co pewien czas. Zazwyczaj decydujemy się umieścić go w domu opieki, który zlokalizowany jest nie dalej, niż 100 km od naszego miejsca zamieszkania. Taką odległość jesteśmy w stanie pokonać w około 2 godziny. Oczywiście, im bliżej, tym lepiej. Pamiętajmy, że senior, choć ma fachową opiekę, wciąż potrzebuje kontaktu z bliskimi. Ważne są dla niego regularne odwiedziny – te powinny mieć miejsce jak najczęściej, jednak minimum 2 razy w miesiącu. Im dalej mamy do domu opieki, tym mniejsza szansa, że będziemy często odwiedzać bliską nam osobę. Niestety, odległość w tym przypadku nie sprzyja, natomiast kontakty za pomocą narzędzi zdalnym nie są tym samym, co kontakty osobiste.

Warunki pobytu

Wybierając dom opieki, sprawdźmy, jakie dokładnie warunki oferuje on seniorom. Niektóre ośrodki dysponują pokojami jednoosobowymi, jednak w większości przypadków pacjentów w pokoju jest nieco więcej. Wynika to między innymi ze względów bezpieczeństwa – jeśli dzieje się coś niepokojącego, to lokatorzy są w stanie szybko wezwać pomoc. Ważne, aby senior miał zapewnione zdrowe, pełnowartościowe posiłki. Najlepiej, jeśli ośrodek dysponuje własną kuchnią – dania dostarczane przez firmę cateringową mogą bowiem pozostawiać wiele do życzenia. Zapytajmy również o aktywizację seniorów w czasie wolnym. W miarę możliwości pracownicy ośrodka powinni organizować spacery czy umożliwiać seniorom pobyt na świeżym powietrzu. Świetnie wpływa to nie tylko na ich kondycję, ale również zdrowie psychiczne. Istotną kwestią jest również opieka medyczna, jaką zapewnia konkretny ośrodek. Większość seniorów cierpi na różnego typu choroby przewlekłe, w przypadku których bardzo ważna jest kontynuacja leczenia. Stan zdrowia seniorów powinien być regularnie monitorowany, tak aby wykryć ewentualne nieprawidłowości. Domy seniora regularnie powinny zapewniać podopiecznym różnego rodzaju rozrywki, które dopasowane będą do wieku oraz możliwości zdrowotnych. Ważne, aby osoby starsze, które są jeszcze w pełni sprawne, mogły samodzielnie o sobie decydować, dysponując na przykład własnymi pieniędzmi. 

Ile kosztuje dom opieki dla seniora?

Dokonując wyboru domu opieki dla seniora, większość z nas skupia się na cenie. Nic w tym dziwnego, gdyż zwykle dysponujemy ograniczonymi funduszami, a jednocześnie mamy na uwadze, że za ośrodek trzeba będzie płacić co miesiąc. Zazwyczaj koszty pobytu pokrywane są z emerytury czy renty seniora, jednak w niektórych przypadkach rodzina musi włożyć w to także środki własne. Zwróćmy uwagę, iż w większości przypadków cena za pobyt jest podobna. Niektóre ośrodki oferują seniorom dodatkowe usługi, które oczywiście są dodatkowo płatne. Decydując się na opcję budżetową, możemy wybrać ośrodek państwowy. Niemniej jednak na miejsce w nim często trzeba czekać nawet kilka lat. Domy opieki to nie hospicja, zatem mieszkają w nich również sprawne osoby, zatem „rotacja” pacjentów jest znacznie mniejsza. To sprawia, że większość osób decyduje się na prywatne domy opieki, które – choć droższe – są dostępne niemalże od ręki.

Wykwalifikowany personel i właściwa opieka

Wybierając dom opieki, sprawdźmy, kto właściwie będzie sprawował pieczę nad naszym bliskim? W większości przypadków w tego typu miejscach zatrudniani są opiekunowie medyczni, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, a także doświadczenie zawodowe. Ważne, aby w składzie personelu znalazły się również pielęgniarki oraz lekarze, którzy w razie potrzeby są w stanie szybko udzielić pacjentowi pomocy. Wykwalifikowany personel cechuje nie tylko duża wiedza oraz doświadczenie zawodowe, lecz również odpowiednie podejście do pacjenta. Ważna jest tutaj przede wszystkim empatia, życzliwość i umiejętność pracy z osobami starszymi. W przeciwnym razie nasz bliski nie będzie czuł się komfortowo w nowym miejscu. Zanim zdecydujemy się wybrać konkretny ośrodek, sprawdźmy, jakimi opiniami cieszy się wśród pensjonariuszy oraz ich bliskich. Jednocześnie w przypadku osób, które są jeszcze w pełni sprawne umysłowo, decyzja powinna być podejmowana wspólnie. Senior powinien mieć możliwość wyrażenia swojej opinii i odwiedzenia ośrodka, zanim jeszcze zostanie podpisana umowa końcowa. Dzięki temu ma on większą kontrolę nad swoim życiem, a także czuje się doceniony i potrzebny. My natomiast nabieramy pewności, że w naszym domu opieki poczuje się jak w swoim własnym mieszkaniu – komfortowo, stabilnie i szczęśliwie.