Jak wygląda wolontariat w domach opieki? Całkiem duży odsetek ludzi odczuwa chęć niesienia pomocy potrzebującym. Bycie opiekuńczym, zainteresowanym drugą osoby, współczującym, chętnym do sprawienia komuś choć odrobiny radości. Tym z pewnością cechuje się każdy wolontariusz, który to nieodpłatnie, z własnej woli i z ogromną przyjemnością świadczy różnego rodzaju usługi w określonych placówkach. Jednym z miejsc, w którym można spotkać naprawdę wielu wolontariuszy jest dom opieki. Seniorzy, którzy w tych miejscach przebywają, bardzo często czują się niezwykle samotni, a wtedy wolontariusze stają się dla nich ,,skrzydłami”, które pozwalają im latać i wzbijać się w powietrze, dalej odczuwając radość, szczęście i miłość, jaką mogą dzielić się z innymi.

Altruistyczna pomoc

Każdy z nas jest inny. Każdy ma inne cechy charakteru, inny sposób bycia. Jedni są samotni, inni kochają ludzi. Jedni żyją aktywnie, inni zupełnie nie lubią sportu. Podobnie jest z pomocą innym ludziom. Jedni zupełnie nie odczuwają potrzeby niesienia pomocy, z kolei inni są pełni empatii, zainteresowania drugim człowiekiem, chęcią niesienia innym bezinteresownej pomocy. Pracując na rzecz innych, można robić to w naprawdę różny sposób. Jeśli zaś chodzi o domy opieki, tam liczy się przede wszystkim obecność drugiego człowieka. Nic nie działa na seniora tak przygnębiająco jak samotność. Dzięki wolontariuszom właśnie czują się oni kochani, widzą, że ktoś chce spędzić z nimi czas, że z chęcią pójdzie na spacer, przeczyta książkę, zagra w planszówkę. W tym wszystkim najpiękniejsze jest to, że ta bezinteresowna miłość do drugiego człowieka, szacunek i chęć spędzenia wspólnie czasu jest widoczna w każdym czynie, zachowaniu i w każdym wypowiedzianym słowie. 

Najbogatsza zapłata dla wolontariusza

Każdy wolontariusz pracuje w danym miejscu bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Nie pobiera z tego tytułu kompletnie żadnych opłat, a mimo wszystko dostaje najdroższą pensję, która to otrzymywana jest w formie niematerialnej. Satysfakcja, że może swoją obecnością uszczęśliwiać innych ludzi. Motywacja do działania, by dawać innym radość. Poczucie sensu własnego życia, poprzez bycie z kimś i dla kogoś. Uznanie w oczach innych ludzi i podziw. Czy to wszystko nie ma wartości? Ma i to najdroższą. 

wolontariusz w domu opieki

Poznanie cudownych ludzi

Wolontariuszami mogą być zarówno osoby młodsze, jak również i starsze. Jeśli ktoś ma trochę wolnego czasu i z chęcią chce spędzić go z innymi, którzy bardzo pragną towarzystwa drugiej osoby, to na pewno wolontariat w domu opieki stanowi najlepszy z możliwych wybór dla każdego. Wielu ludzi przychodzi porozmawiać z osobami starszymi. Sami czerpią z tego niejedną lekcję, a do tego dają swoją obecność, która ma tutaj wartość nieocenioną. Wolontariusze bardzo często zżywają się z osobami starszymi na tyle, że ci stają się ich prawdziwymi przyjaciółmi. Kto raz spróbuje wolontariatu w domu opieki, ten z pewnością uzależni się od przebywania w tym miejscu w pełni.

Czy wszędzie można odbyć wolontariat?

Tak, jeśli dana placówka wyrazi na to chęć. W większości jednak jak najbardziej można starać się o to, by takim wolontariuszem zostać. Jaki więc dom opieki wybrać? Każdy, bowiem bez względu na to, czy jest to dom w Warszawie, Szczecinie czy Łodzi, wszędzie osoby starsze potrzebują obecności drugiego człowieka. Chcąc skorzystać z formy wolontariatu, należy zgłosić się do osoby decyzyjnej w danej placówce, a więc zazwyczaj jest to właściciel lub kierownik takiego obiektu. Po przeprowadzeniu rozmowy i za zgodą takiej osoby, można taki wolontariat w danym miejscu odbyć. Ustalić można wówczas ilość dni i godzin, jakie w takim miejscu będzie chciało się z osobami starszymi spędzić. Przychodząc, należy się jedynie wylegitymować, tak, aby personel wiedział, że dana osoba nie jest z przypadku, ale że w tym właśnie miejscu za zgodą dyrektora ma taki wolontariat pełnić.

Dodatkowe miejsce w CV

Wolontariusze oprócz kwestii niesienie bezinteresownej pomocy, poprzez taki właśnie wolontariat mają możliwość zdobycia doświadczenia i zyskania kolejnej pozycji w swoim CV. Osoby takie mogą poznać i seniorów i personel. Mogą zobaczyć, jak wygląda praca w takim miejscu, co leży w interesie personelu, co należy każdego dnia robić, by zapewnić mieszkańcom takiego domu odpowiednią i jak najlepszą opiekę. Praca na zasadach wolontariatu gwarantuje zdobycie praktyki, jaka może okazać się nieoceniona przy podjęciu pierwszej pracy w tego typu miejscach. 

Każda osoba, która chce być wolontariuszem, już na wstępie pokazuje, jakimi wartościami kieruje się ona w życiu, co jest dla niej ważne i istotne, jakim jest człowiekiem. Większość wolontariuszy to osoby młode, które swoją przyszłość zawodową wyobrażają sobie właśnie w takim miejscu. Jedno jest pewne – bliskość z seniorami i ich wspaniałe serce, uśmiech oraz radość z tej obecności i bycia obok są bezcenne. Nie sposób nawet opisać słowami tego, co taki wolontariat może za sobą nieść.