Kiedy podjąć decyzję o przeprowadzce do domu seniora? Kwestia opieki nad osobą starszą, która z każdym dniem jest słabsza i bezradna, prędzej czy później staje się istotna w każdej rodzinie. Niestety nie wszystkie dzieci i wnuki mogą spędzać dużo czasu z seniorami. Sytuacja pogarsza się, jeśli pojawiają się poważne problemy zdrowotne. Dbając o stan zdrowia bliskiej osoby, rodzina decyduje się na przeniesienie jej do domu seniora, ale nie zawsze wie, jak właściwie przekazać tę ideę ukochanej osobie.

Dlaczego warto rozważyć decyzję o przeprowadzce do domu seniora?

Starsze osoby cierpią z powodu różnych schorzeń, nie tylko onkologicznych, ale również układu krążenia, mięśniowo–szkieletowych, przemiany materii, chorób neurologicznych i psychicznych. To one wpływają na pogorszenie komfortu życia, powodują ograniczenie niezależności. Choroby demencyjne postępują przez wiele lat, na początku chorzy radzą sobie samodzielnie, ale z upływem czasu nie radzą sobie z samoopieką. Podjęcie decyzji o przeprowadzce rodzica czy dziadków do takiej placówki jest trudne, ale najczęściej to jedyna słuszna decyzja dająca gwarancję zapewnienia najlepszej opieki.

Starość to trudny etap w życiu nie tylko starszego człowieka, ale także jego bliskich. Jeśli zacznie się zauważać, że krewny nie jest już w stanie samodzielnie poradzić sobie z obowiązkami domowymi, jeśli jego problemy zdrowotne zaczną się nasilać i będzie potrzebował stałej opieki, czas pomyśleć o tym, jak zorganizować jego życie. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na odkładanie wszystkiego na później i poświęcenie się opiece nad ukochaną osobą. Śledzenie na odległość, czy brał leki, czy przestrzega diety, też nie jest łatwe.

Dom opieki budzi często nieufność u osób starszych. Sama myśl o przeniesieniu się do takiej placówki, rodzi poczucie własnej bezradności, bezużyteczności. Dość często osoby starsze nawet nie chcą słyszeć o przeprowadzce, ponieważ są przekonane, że są w stanie o siebie zadbać. Ale jeśli wiadomo, że ukochana babcia czy mama nie będzie mogła żyć bez pomocy z zewnątrz, nawet, jeśli temu zaprzeczy, najlepszym rozwiązaniem będzie dom seniora.

Od czego zacząć przygotowania?

Najpierw trzeba wybrać dobry dom seniora, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które zapewnią komfortowy pobyt. Wśród tych czynników nie należy zapominać o:

  • Wysokiej jakości opieka medyczna, pomoc w codziennych czynnościach.
  • Personel powinien kochać swoją pracę i komunikację z osobami starszymi – czuwanie nad ich dobrym samopoczuciem, otaczanie wsparciem, życzliwością i ciepłem, szanując prywatność i godność.
  • Dobre zbilansowane odżywianie, w razie potrzeby zindywidualizowane – pięć posiłków dziennie.
  • Atmosfera w pensjonacie powinna być przyjemna, ciepła i przytulna.
  • Przestronne, słoneczne pokoje i łazienkami, wyposażenie dla osób niepełnosprawnych.
  • Lokalizacja domu seniora – możliwość wychodzenia na spacery na terenie placówki i po najbliższej okolicy. Możliwość przebywania na łonie natury z dala od zgiełku miasta.
  • Brak barier architektonicznych, dostępność windy.
  • Dostęp do pomieszczeń dodatkowych takich jak: jadalnia, świetlica i pokój TV, kącik komputerowy.
  • Kaplica, gdzie seniorzy będą mogli się modlić.
  • Organizacja ciekawych zajęć w czasie wolnym: wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi, wydarzenia muzyczne, uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach kulturalnych.

przeprowadzka do domu seniora

Kiedy podjąć decyzję o przeprowadzce do domu seniora?

Przede wszystkim, gdy okazuje, że opieka, jaka zapewniana jest w domu staje się niewystarczająca. Na przykład osoba starsza cierpiąca na demencję szybko się denerwuje, reaguje złością na jakiekolwiek zabiegi związane z jej pielęgnacją. Chory w godzinach nocnych wstaje, nie panuje nad potrzebami fizjologicznymi, w braku świadomości zaczyna niszczyć sprzęty domowe, wtedy, trzeba sobie uświadomić, że nie uda się zagwarantować odpowiedniej opieki.  Zaawansowana choroba nie ulegnie wyleczeniu, jedyne, co można zrobić, to otoczyć bliskiego troską, zadbać o profesjonalną opiekę medyczną w dobrym domu seniora. W takim miejscu nasz bliski będzie bezpieczny a jego, jakość życia ulegnie poprawie.

W przypadku schorzeń demencyjnych warto podjąć decyzję o przeprowadzce, gdy bliski posiada jeszcze zdolności poznawcze, ponieważ łatwiej mu będzie oswoić się z nowymi warunkami. Będzie można uzyskać lepsze efekty podczas zabiegów rehabilitacyjnych, nie będzie tak szybko narastał stres. Dotyczy to również innych schorzeń, codzienna opieka medyczna i obserwacja chorego pozwala na szybką i skuteczną reakcję i złagodzenie ograniczeń. Inną ważną kwestią jest ochrona seniora przed samotnością, przeciwdziałanie depresji, unikanie ewentualnych upadków i pojawieniu się niepełnosprawności.

W domu seniora spotykają się ludzie mający wspólne zainteresowania, doświadczenia życiowe. W połączeniu z odpowiednią opieką i wsparciem pomyślnie wpłynie to na ich stan zdrowia i nastrój. Często się zdarza, że mieszkając ze schorowaną starszą osobą, domownicy starają się sprostać opiece kosztem swojego zdrowia. Pracując zawodowo, zajmując się domem i bliskimi, sami nie dbają o swój odpoczynek, popadając w chorobę. Nie należy odkładać szukania profesjonalnej pomocy, przecież chodzi zarówno o bezpieczeństwo bliskiego i nas samych. Ale trzeba pamiętać, że to senior sam musi zaakceptować przeprowadzkę do domu seniora.

Jak przygotować starszą osobę do przeprowadzi do domu seniora?

Należy spokojnie porozmawiać z ukochaną starszą osobą. Należy to zrobić w delikatny i spokojny sposób. Wyjaśnić, dlaczego przeprowadzka dobrze  wpłynie na jego zdrowie i nastrój. Podać pozytywne przykłady, powiedzieć, że rodzina będzie go regularnie odwiedzać. Jeszcze lepiej, zabrać ukochaną osobę do placówki na wycieczkę. Przejść się po terenie, zobaczyć gdzie mieszkają pensjonariusze, w jakich pokojach. Przyjazne uśmiechy i przyjemna atmosfera domu seniora z pewnością sprawią, że będzie dobrze usposobiony do przeprowadzki.