Miłość w domu opieki : w dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na pobyt w domu opieki. Jedni stawiają na tymczasowy pobyt w takim miejscu, inni z kolei chcą dobrowolnie pozostać tam już na zawsze. Czy jest to dobry wybór? Jeśli wybierze się odpowiedni dom, jak najbardziej tak. To właśnie tam można otrzymać pełną opiekę medyczną, najwyższej jakości warunki do życia, cudowną przestrzeń wokół, a do tego wspaniałych ludzi… i być może jeszcze prawdziwą miłość. W tym artykule właśnie na owej miłości w domu opieki chcielibyśmy skupić się w sposób szczególny.

Miłość wśród seniorów

Czy w domu opieki można spotkać miłość? Czy jest możliwym, aby ,,starość” pozwoliła nam jeszcze kogoś pokochać? Jak najbardziej tak. Coraz częściej możemy spotkać się z tym, że osoby starsze, które poznały się w domu opieki, zaczynają ze sobą i dla siebie żyć. Początkowo wspólne spędzanie czasu, wspólne pasje, rozmowy… aż w końcu dwoje, starszych już ludzi zdaje sobie sprawę, jak bardzo im na sobie zależy i jak wiele chcieliby z siebie dać. Przecież miłość nie pyta, czy można, nie dotyczy ona jedynie młodych ludzi. Szansę na poznanie kogoś wyjątkowego, na kim nam zależy, możemy odczuwać w każdym wieku, a dom seniora jest do tego idealnym miejscem.

Bez względu na wiek

Uczucia to ponadczasowy stan, przed którym absolutnie nie można się bronić. W przypadku seniorów, którzy decydują się na zamieszkanie w domu opieki, taka miłość może pojawić się prędzej, niż mogłoby się nam wydawać. Co więcej, często taka miłość jest dużo silniejsza niż życiowe związki, gdzie ludzie byli ze sobą ze względu na dzieci, bo taką podjęli decyzję w młodości. Miłość dojrzała pełna jest zrozumienia, akceptacji i wiary, że razem można być naprawdę bardzo szczęśliwym człowiekiem. Większość osób przebywających w domu seniora jest samotna. Wynika to przede wszystkim z tego faktu, że małżonek po prostu zmarł, ale i często z racji tego, że wcześniej taka osoba nie chciała być z nikim już w związku. I nagle dzieje się to – pojawia się miłość, dzięki której każdy dzień płynie zupełnie inaczej. W domach seniora szanse na szczęśliwą relację są naprawdę bardzo duże. 

Para z domu opieki

Jak wygląda miłość na emeryturze?

Bez wątpienia miłość młodzieńcza zdecydowanie różni się od tej, jaka spotyka osoby starsze. Tutaj nie mamy wielkiego szaleństwa, porywów, nieprzespanych nocy, dzikiej namiętności i innych tego typu sytuacji. Miłość na emeryturze to przede wszystkim bardzo silna przyjaźń, z której po prostu dalej rodzi się miłość. Seniorzy w domu opieki poznają się, odkrywając siebie każdego dnia na nowo. Nie ma tutaj nagłego szaleństwa w sercu, ale jest chęć ciągłego bycia z daną osobą, spędzania z nią czasu, ochoty na ciągłą rozmowę. W miłości dojrzałej, zresztą i nie tylko, bardzo ważną rolę odgrywa na pewno wzajemne zrozumienie, jak również i wspólne zainteresowania. To cementuje związek i sprawia, że ludzie chcą siebie wciąż na nowo odkrywać i poznawać. Tutaj nie wchodzą w grę ulotne doznania, ale przede wszystkim cudowne spędzanie ze sobą czasu. W domach opieki ten czas można wykorzystać w różny sposób. Wspólne oglądanie telewizji, spacery, różnego rodzaju realizowanie swoich pasji. To wszystko zbliża do siebie ludzi, cementuje taki związek i sprawia, że uczucie to staje się niezwykle prawdziwe, silne i warte przeżycia w takim stanie każdego dnia.

Ślub na emeryturze?

Czy w tym wieku ludzie decydują się na ślub? A jeśli tak to po co? Tak naprawdę wszystko jest kwestią indywidualnego przypadku. Jedne osoby tworzą ,,związek” jako wzajemne relacje dwójki ludzi, którzy po prostu spędzają razem czas. W przypadku domu opieki ten czas można razem wykorzystywać na wiele sposobów, wciąż poznając się na nowo. Są jednak i takie osoby, które wraz z upływem czasu, decydują się taki związek sformalizować. Czy jest to dobry wybór? Jeśli dwoje ludzi podejmuję tę decyzję świadomie, chcą stać się mężem i żoną, pragną być jednością, to dlaczego by nie móc na to się zdecydować? W końcu miłość nie pyta o to, ile kto ma lat. To stan, który może spotkać każdego i jeśli seniorzy pragną stać się dla siebie mężem i żoną, nic nie powinno stać tutaj na przeszkodzie. W domu opieki, jeśli dojdzie do takiej sytuacji, że ludzie tam się poznają, a następnie będą chcieli sformalizować związek, mają możliwość zamieszkania w jednym pokoju, zyskując w ten sposób namiastkę domu, który będzie ich przestrzenią do życia na być może najcudowniejsze lata w ich życiu. Po co się przed czymś bronić, jeśli być może ta właśnie miłość stanie się motorem napędowym do tego, by żyć jeszcze długo i szczęśliwie.

Jaki dom opieki wybrać?

Z całą pewnością taki, który będzie idealną przystanią na ostatnim etapie życia. Powinno być to miejsce piękne pod względem wyglądu, idealne w kwestii opieki, doskonałe, by po prostu spełniać się tam i szczęśliwie żyć. A kto wie, może właśnie w tym miejscu czeka na seniora jeszcze prawdziwa, wielka miłość, która nada sens życiu i ono na nowo pokoloruje się wszystkimi barwami tęczy?