Osoby starsze a upały – jak przetrwać? Upały potrafią dać się we znaki wszystkim osobom starszym. Są oni w dużym stopniu narażeni na problemy zdrowotne, gorsze samopoczucie, zmęczenie, a nawet i ryzyko śmierci. Po 65 roku życia zbyt wysokie temperatury są dla takich osób po prostu niebezpieczne. Czym jest to spowodowane? Jakie są przyczyny problemów zdrowotnych u osób starszych? Jak sobie radzić z letnią pogodą wśród seniorów?

***

Skąd taki problem u osób starszych?

Organizm osoby starszej nie jest w stanie przystosować się do zmian temperatury w taki sposób, jak u osoby młodej. Ta bowiem poprzez pocenie się, potrafi ten organizm ochłodzić, a niestety seniorzy nie mają takiej możliwości, bowiem proces pocenia się jest tutaj już nieco większym problemem. Przegrzanie organizmu stanowi nie tylko dyskomfort dla takich osób, ale przede wszystkim jest ono bardzo niebezpieczne, zarówno dla samego zdrowia, ale również i życia. Wśród osób najbardziej narażonych na skutki upałów są na pewno te, które cierpią na choroby przewlekłe, mają problemy z pracą serca i przyjmują leki, które to zaburzają kontrolę temperatury ciała oraz pocenia się.

Jakie są objawy przegrzania?

Głównymi objawami przegrzania się są przede wszystkim zawroty, jak również i bóle głowy. Pojawia się zmęczenie, skóra staje się sucha i zaczerwieniona. Jeśli organizm nie jest w stanie poradzić sobie z ciepłem i przegrzaniem, może dojść do udaru cieplnego. Skutkami jest wyczerpanie organizmu i totalnie zdezorientowanie. Mogą wystąpić skurcze mięśni, przyspieszone bicie serca, nudności, wymioty, dreszcze. W najgorszych przypadkach dochodzi do utraty przytomności, która w przypadku braku pierwszej pomocy, doprowadza do niewydolności narządów wewnętrznych, prowadzących w konsekwencji do śmierci.

Upały w domu opieki

Seniorzy w domu opieki

Każdy dom opieki, który dba o dobro swoich pacjentów, stara się dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić im jak najlepsze warunki. Zarówno dane miejsce jest tak przystosowane, jak również i personel tak wykwalifikowany, by w czasie upalnych dni mieć wzmożoną czujność, jeśli w grę wchodzi samopoczucie pacjentów i ich zdrowie. Idealnie dostosowane miejsce posiada odpowiednią wentylację lub klimatyzację wewnątrz pomieszczeń. Wszelkie zajęcia, wyjazdy i spacery organizowane są w takich godzinach, by uchronić się przed największymi upałami. Całość jest w taki sposób zorganizowana, by każdy pacjent był jak najlepiej chroniony, mając przy tym jak najlepsze warunki, by upał nie okazał się być tragiczny w swoich konsekwencjach.

Jak chronić osoby starsze przed przegrzaniem?

Bez wątpienia jednym z kluczowych elementów, na jakich na pewno należy się skupić jest ochrona osób starszych przed przegrzaniem. Czasami wystarczy kilka prostych rzeczy, by nie dopuścić do sytuacji, która zagraża zdrowiu, a nawet i życiu seniorów. O co należy więc dbać? Na jakich rzeczach należy się skupić?

Podstawą jest picie wody. Ważne jest to, aby robić to regularnie, nie tylko wtedy, gdy czuje się pragnienie. Zaleca się wypijanie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie. Pozwoli to nie tylko utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia, ale również i właściwą temperaturę ciała. Istotne znaczenie ma to, by pić ją małymi łykami w ciągu dnia będąc w domu, ale i by mieć ją przy sobie będąc chociażby na spacerze. Kolejną, ważną kwestią jest odpowiednie, lekkie i przewiewne ubranie. To właśnie ono stanowi niezwykle ważny element, by dobrze się czuć i zapewnić sobie jak największy komfort. Koniecznie, należy unikać wyjścia w największe nasłonecznienie. W przypadku domów seniora wszelkie zajęcia czy spotkania w ciągu dnia powinny odbywać się w klimatyzowanym pomieszczeniu, a spacery czy zajęcia na świeżym powietrzu najlepiej odbywać wcześnie rano lub późnym popołudniem. Warto też w ciągu dnia brać chłodne prysznice, tak, aby obniżać temperaturę ciała, a jeśli jest to niemożliwe, stosować chłodne okłady na ciało.

Profesjonalna opieka w domu seniora

Jedno jest pewne – każdy senior, który przebywa w domu opieki, powinien mieć zapewnione jak najlepsze warunki, tak, aby w okresie letnim czuć się dobrze i jak najbardziej bezpiecznie. Koniecznie należy na pewno w taki sposób zorganizować czas seniorom, by ci nie byli narażeni na działanie wysokich temperatur. Wszelkie zajęcia i zabiegi powinny odbywać się w miejscach stosunkowo chłodnych, takich, które zapewnią jak największy komfort i pełnię wygody, bez narażenia organizmu na przegrzanie. Im bardziej profesjonalny dom, im lepsze w nim warunki – tym z całą pewnością lepsza opieka.

Wybierając dom dla seniora lub samemu poszukując takiego miejsca, bez wątpienia należy w pełni zadbać o to, by znaleźć dom, który będzie idealnym, zarówno pod względem wyglądu, otoczenia, odpowiedniej opieki, ale także i szerokiego wachlarza możliwości i troski o zdrowie i życie samych pacjentów. To stanowi element nadrzędny i na tym właśnie należy w pełni się skupić. Dom seniora ma być bezpieczną przystanią, oazą spokoju i szczęścia, miejscem, w którym ostatni etap życia będzie tym najlepszym pod każdym możliwym względem.